Tresty za neočkování dětí opět ve hře, MZ chystá novelu

Nekonečné debaty o pokutách pro rodiče, kteří odmítnou očkovat své děti, zřejmě znovu přibudou na intenzitě. Ministerstvo zdravotnictví totiž se sankcemi za nedodržení povinnosti očkovat počítá v novele zákona o ochraně veřejného zdraví.

Sankce za nedodržení očkovací povinnosti není v Čechách žádnou novinkou, v minulosti totiž stát uděloval takové pokuty poměrně běžně.

Jenže loni, na základě rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, s tím přestal. Povinnost očkovat totiž určovala a stále ještě určuje pouze vyhláška ministerstva zdravotnictví, nikoliv zákon.

„Pokud si chce stát tu povinnost vynucovat, tak to musí být upraveno na úrovni zákona,“ vysvětlil tehdy při čtení rozsudku předseda senátu NSS Jaroslav Vlašín.

Stát se rozhodl slovy předsedy řídit a pokuty zlegalizovat. Podle Lidových novin, které informaci přinesly jako první, zatím není jasné, jaké tresty by mohli rodiče za odmítnutí očkování pro dítě dostat.

Povinný očkovací kalendář

Novela, která by mohla platit od roku 2012, počítá například i s uzákoněním očkovacího kalendáře. I ten zatím určuje pouze vyhláška.

Přestože je Česká republika zemí, která má na seznamu nejvyšší počet povinných očkování, ministerstvo v tomto změnu nechystá. Zůstane jich i nadále devět. Odborníci by se přitom nebránili tomu, aby se jejich počet snížil.

„Pokud se ukáže, že jsme schopni dodržovat vysokou hladinu proočkovanosti i u nepovinných očkování, nemám nic proti tomu, aby se některá překlopila do modelu dobrovolného,“ uvedl pro LN předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula.

Novela odráží intenzivní debaty

A ani mezi lékaři není příliš jasno, zda povinné očkování uzákonit, či nikoliv. Po rozhodnutí Nejvyššího správního soudu se odborníci i laická veřejnost rozdělili na dvě skupiny .

„Jako pediatr si myslím, že rozhodnutí je špatné, protože očkování je jediná možnost, jak zabránit nákaze a epidemii. Bohužel je povinné očkování pouze ve vyhlášce a nikoliv v zákonu. Pediatr by měl rodiče informovat o všech rizikách. Proto budeme bojovat za to, aby bylo uzákoněno,“ uvedla tehdy pro Deník jindřichohradecká dětská lékařka Daniela Verdánová, která je zároveň předsedkyní jihočeského regionu Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost.

Zastánci dobrovolného očkování zase poukazovali na zkušenosti z větší části evropských zemí, které rodiče přímo netrestají, ale používají tak zvané nepřímé sankce. Neočkované děti nejsou například vpuštěny do mateřských školek.

Povinné očkování proti TBC zrušeno

Debaty se vedly také o snížení počtu povinného očkování v kojeneckém věku, a to na tetanus, záškrt, černý kašel a hemofilus, tedy pro ta onemocnění, která ohrožují nejvíce právě malé kojence těžkým průběhem a také větší úmrtností.

Pokud jde o ostatní očkování, to by podle nich mělo proběhnout do tří let. Koncem minulého roku také došlo ke zrušení povinného očkování proti TBC.

Ministerstvo zdravotnictví tehdy shrnulo pro Zdraví.Euro.cz důvody, proč má ke zrušení tohoto očkování dojít. Hlavním je podle něj právě nespolehlivý účinek tohoto očkování. Dále pak to, že aplikace vakcíny je provázena vysokým výskytem komplikací.

Pro konec povinného očkování mluvil tehdy ještě jeden důvod. Po třiceti letech se totiž znovu objevil černý kašel. Komplikace po vakcinaci na TBC u dětí totiž boj s černým kašlem znesnadňuje.

Podle lékařky Hany Cabrnochové kvůli tomu Česko loni zavedlo přeočkování desetiletých dětí. Když se vypustí očkování TBC, budou moci lékaři očkovat proti černému kašli dřív – ve věku dvou měsíců dítěte.

Ohodnoťte tento článek!