Třetí labuť v Česku měla ptačí chřipku

Česko má už svůj třetí případ ptačí chřipky. Jde opět o uhynulou labuť, kterou nalezli v pondělí v Hluboké nad Vltavou. Testy u ní prokázaly virus H5. V zemi se již objevil vysoce nakažlivý typ H5N1, nebezpečný i člověku. Třetího ptáka nalezli zhruba 300 metrů od místa, kde se objevil první případ…

PRAHA – nákazy v tuzemsku. Vzhledem k blízkosti nálezů se podle veterinářů nic nemění na mimořádných opatřeních, která byla v jižních Čechách již přijata kvůli předchozím případům.

I u třetího nakaženého ptáka definitivně určí typ viru referenční laboratoř EU v britském Weybridge. V prvním případě její testy potvrdily, že labuť nalezenou minulé pondělí u Hluboké usmrtil virus H5N1.

Ve druhém případě, který se vyskytl zhruba tři až čtyři kilometry od prvního – na břehu Vltavy v Českých Budějovicích, vyšetření pražské národní referenční laboratoře prokázalo, že jde o virus H5. Na potvrzení z Weybridge, zda jde opět o kmen H5N1, se čeká. Tento výsledek je ale podle veterinářů pravděpodobný.

Průzkum: Češi se ptačí chřipky nebojí

Přestože se objevil již třetí případ ve stejné oblasti jako předchozí dva, nelze dle veterinární správy tvrdit, že jde o ohnisko ptačí chřipky. Základem přijatých mimořádných opatření je vymezení pásem o poloměru tři a deset kilometrů kolem místa nálezu nakaženého ptáka. Obce v obou pásmech musejí provést soupis všech hospodářství s chovem drůbeže a zajistit kontejnery nebo nepropustné uzavíratelné nádoby pro uhynulá zvířata.

Chovatelé nesmějí chovat ptáky ve volném výběhu. V území kolem nálezu platí také zákaz přesunů drůbeže, vajec, podestýlky a krmiva, omezení vstupu lidí do drůbežáren, přes dezinfekční rohože je omezen i vjezd automobilů do areálů chovů. Opatření se dotýká také majitelů psů, kteří musejí mít mimo obydlí svá zvířata vždy na vodítku. Minimální doba pro mimořádná opatření je 21 dní, po vyhodnocení rizika má krajská veterinární správa právo je zmírnit.

Lidovky.cz

Ohodnoťte tento článek!