Třetina Čechů pro jednu zdravotní pojišťovnu

Čtvrtina Čechů se domnívá, že kdyby v budoucnu existovala místo současných devíti pouze jedna zdravotní pojišťovna, žádnou změnu by jim to v zásadě nepřineslo. Naopak třetina lidí by takové uspořádání uvítala…

Pro jednu pojišťovnu jsou zejména lidé nad 45 let a obyvatelé nejmenších obcí. Vyplývá to z průzkumu společnosti GfK.

Úvahy o omezení počtu pojišťoven jsou v koncepci ministryně zdravotnictví Milady Emmerové (ČSSD). Vláda ji pouze vzala na vědomí, tedy ji nezamítla, ale ani neschválila.

Jako jednu z možností, jak řešit desetimiliardový dluh zdravotního pojištění, vidí sloučení pojišťoven také premiér Jiří Paroubek. Opoziční ODS podporuje konkurenci více pojišťoven.

Nejvíce zastánců jedné pojišťovny je podle průzkumu GfK na severní a jižní Moravě a také v jižních Čechách. Opačný názor, vyjadřující negativní dopad takového opatření, zastává více než čtvrtina respondentů, konkrétně 28 procent.

Konkurenci více pojišťoven podporují mladší lidé do 44 let, častěji obyvatelé Prahy, středních a severních Čech. Každý osmý občan nemá na tento problém vyhraněný názor.

Právo

REAKCE ČTENÁŘŮ Zdraví.Euro.cz

MUDr. Pavel Vepřek

předseda, sdružení Občan

Bylo by zajímavé se dozvědět, od koho přišla pro Gfk zakázka a kdo formuloval otázku. Pokud to byl někdo z vládních kruhů, tak trvá broušení nožů na krky oborových a zaměstnaneckých pojišťoven. Zveřejněný fragment průzkumu říká, že zrušení plurality pojišťoven má podporu veřejnosti, třetina je pro a čtvrtina si myslí, že by se nic nezměnilo. Přes známé zkušenosti s rozdíly v chování organizace s monopolním postavením nebo v konkurenčním prostředí, přes tristní zkušenosti ze států, kde jednu pojišťovnu zřídili, přes hlas zdravého rozumu, většina z nás stále věří v nadpozemskou moudrost státu.

Samozřejmě, že by vytvoření jedné pojišťovny prostředí ve zdravotnictví změnilo. To bychom si teprve užili délku dob splatnosti a starostí, jak si naklonit tu jedinečnou ruku, která má pravomoc s námi podepat smlouvu. Občané by si zase mohli vychutnávat odpírání péče, milosrdně uchráněni informací, že jejich potíže jsou léčitelné. Tohle ale pro naše populisty nemusí být zásadní překážkou, lid si to žádá, lid to dostane a my si přitom trochu přilepšíme. Účet zaplatí až ti další.

Třetina Čechů pro jednu zdravotní pojišťovnu
Ohodnoťte tento článek!