Přejít na obsah

Třetina českých dětí má více zkažených zubů než průměr Evropy

zpět
7.10.2010
stomatologie, zubař
zvětšitstomatologie, zubařZdroj: www.dentalcareburlington.net

stomatologie, zubař | Zdroj: www.dentalcareburlington.net

 

Třetina českých dětí od dvou do šesti let věku má více zkažených zubů než je průměr Evropy. Přispívá k tomu nedostatek zubařů pečujících o malé děti, řekl prezident České stomatologické komory (ČSK) Pavel Chrz.

Ze 6500 zubařů se na děti zaměřuje jen 63. Většinu dětí ošetřují běžní zubaři. Mají s nimi více práce a také se obávají, že na péči budou tratit, a tak děti do péče brát nechtějí.

„Zubní zdraví dětí v ČR je špatné. Nesouvisí to až tak s tím, že nejsou organizované školní prohlídky. Větší vliv má nedostatek zubařů, kteří si také myslí, že na dětské klientele nedosáhnou takového obratu,“ uvedl Chrz.

Komora se to podle něj snaží změnit. Podporuje řadu preventivních programů a vyjednala se zdravotními pojišťovnami finanční zvýhodnění dětské péče. Od roku 2005 vydává každoročně 100.000 zubních průkazů dítěte.

Maminky je dostávají v porodnici se zdravotním a očkovacím průkazem. V současnosti má zubní průkaz tři čtvrtě milionu dětí. Prohlídky jsou v nich rozepsané až do šesti let věku, ČSK chce od příštího roku rozšířit průkazy o prohlídky až do deseti let.

„Špatný stav dětského chrupu není jen chybou rodičů. Vědí o prevenci ze zubního průkazu. Vědí, že by ve 12 měsících měli s dítětem poprvé navštívit zubaře, ale nenajdou ho,“ doplnila dětská zubní lékařka Romana Ivančáková.

Při první prohlídce se přitom rodiče dozvědí, jak a čím čistit dětské zoubky, jak upravit stravu, aby se nekazily, a například i to, jak zabránit přenosu kazotvorných bakterií od dospělých.

Viceprezident ČSK Jan Černý uvedl, že Česko se už pátým rokem účastní celosvětového preventivního projektu, v němž je zapojeno 40 zemí světa. Každá země si projekt upraví podle svých potřeb - v Česku tak vznikl projekt Prevence zubního kazu v celé rodině. V jeho rámci dostávají děti zubní průkaz, školí se dentální týmy a je i osvěta pro rodiče.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Související články

10.3. Dětských psychiatrů je málo Dětských psychiatrů je málo
1 příspěvků
19.2. Plomba za 400? Ne! Plomba za 400? Ne!
25 příspěvků
6.11. Klinické projevy a specifika léčby epileptických záchvatů v dětství a adolescenci Klinické projevy a specifika léčby epileptických záchvatů v dětství a adolescenci
2 příspěvků

Komentovat článek: Třetina českých dětí má více zkažených zubů než…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Třetina českých dětí má více zkažených zubů než…

Komentáře

další 2 komentáře
zubař zkažené zoubky  | 7. 10. 2010 16:16

Je pravda,že rodiče na preventivní prohlídky s dětmi chodí málo.Rok poté,co byly zrušeny školní preventivní prohlídky,tak se z asi 200 dětí (které jsem měl v péči ze ZŠ)dostavilo s rodiči na prohlídku asi 10%.

Joe Zase další nesmysl -  | 7. 10. 2010 11:50

zubaři prý nechtějí brát děti. Tak za prvé : prohlídky dětí jsou již dnes zvýhodněny přidruženými kódy, které navyšují podstatnou měrou platbu pojišťoven jak za prohlídku, tak za výkony u dětí. Za druhé je etickým nepsaným pravidlem že ošetřuje-li zubař matku, zve ji na preventivní prohlídky současně i se všemi dětmi, protože matka podepisuje do karty dítěte, že byla seznámena se stavem chrupu dítěte a poučena o ústní hygieně. Česká stomatologická komora prosazovala péči o celou rodinu - tzv.rodinný zubní lékař - již od 90 let, takže nic nového.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné