Tři celonárodní preventivní programy

V České republice by mohlo začít očkování proti rakovině děložního čípku u dívek ve věku 10 až 12 let už v příštím roce. Záleží to ale na tom, zda onkologická společnost prosadí toto očkování na ministerstvu zdravotnictví tak, aby bylo hrazeno ze zdravotního pojištění. Jde zhruba o půl miliardy korun ročně, což z hlediska výdajů na zdravotnictví představuje asi půl procenta…

Očkování proti rakovině děložního čípku by mohlo začít už v příštím roce. V České republice jsou tři celonárodní preventivní programy k vyhledávání nemocných s rakovinou. Jsou to:

– pro ženy od 25 let vyšetření děložního hrdla (čípku);

– pro ženy nad 45 let mamografické vyšetření na rakovinu prsu;

– pro ženy i muže nad 50 let, vyšetření na přítomnost krve ve stolici, což může být příznak rakoviny tlustého střeva nebo konečníku.

A právě na rakovinu tlustého střeva a konečníku a rakovinu prsu se v České republice umírá nejvíc.

Vakcína pro mladé dívky

V České republice by mohlo začít očkování proti rakovině děložního čípku u dívek ve věku 10 až 12 let už v příštím roce. Záleží to ale na tom, zda onkologická společnost prosadí toto očkování na ministerstvu zdravotnictví tak, aby bylo hrazeno ze zdravotního pojištění. Jde zhruba o půl miliardy korun ročně, což z hlediska výdajů na zdravotnictví představuje asi půl procenta.

Odborníci věří, že se to podaří prosadit, a to i přesto, že efekt se promítne za 30 až 40 let ve snížení počtu nemocných rakovinou děložního čípku. Zatím je v ČR ročně diagnostikováno asi 1000 nových případů a zhruba 400 žen na toto onemocnění zemře.

Pravidelně na mamograf

Ženy od 45 let by se měly jednou za dva roky podrobit vyšetření na rakovinu prsu. V ČR je poměrně hustá síť akreditovaných mamografických pracovišť, která je provádějí. Bohužel zatím na tuto prevenci chodí třetina žen ve věku nad 45 let, i když toto vyšetření je plně hrazeno ze zdravotního pojištění. Pokud žena chce vyšetření mimo tento věk, zaplatí za něj zhruba 500 korun.

Herceptin i pro časná stadia

Nejmodernější lék Herceptin byl nyní v Evropě schválen na rakovinu prsu i v tzv. raném stadiu. V ČR to zatím není, ale má být. Až dosud se používal pouze pro ženy s už plně rozvinutou rakovinou prsu, kde takové výsledky nemá.

„Pokud lék podáme v první fázi onemocnění, je naděje, že 90 až 95 procent postižených žen rakovinou prsu se zcela vyléčí,“ říká přednosta onkologického centra Všeobecné fakultní nemocnice v Praze docent Luboš Petruželka. Lék ale není pro všechny ženy, které onemocní rakovinou prsu. V jejich nádorových buňkách musí být přítomen specifický onkoprotein označovaný HEB 2. Petruželka odhaduje, že léčbu tímto lékem by v ČR potřebovalo asi 400 žen ročně. Protože roční terapie vyjde asi na milión korun, herceptinem by se léčilo jen v onkologických centrech, kterých je v ČR osmnáct.

Ročně na rakovinu prsu zemře asi 2,5 tisíce žen a zhruba 5 tisíc touto nemocí nově onemocní.

Smutné prvenství

Třetím preventivním programem je v ČR program na včasný záchyt rakoviny tlustého střeva a konečníku. Tou ročně v ČR onemocní asi 7,5 tisíce nových pacientů a 4500 na ni zemře. Protože tato rakovina se vyvíjí osm až deset let, přijít včas znamená mít velkou šanci. Každý praktický lékař by měl pacientovi nabídnout test na přítomnost krve ve stolici. Je velice jednoduchý. Pokud krev ve stolici je, pacient jde na endoskopické vyšetření.

I na rakovinu tlustého střeva existuje nejmodernější přípravek, tzv. Avastin, který je příkladem nové cílené biologické léčby. Tato léčba ovlivňuje procesy v nádorových buňkách a normální buňky postihuje pouze minimálně. I léčba tímto přípravkem by se měla soustředit jen do onkologických center, protože je také velmi drahá.

Právo

Tři celonárodní preventivní programy
Ohodnoťte tento článek!