Přejít na obsah

Tři čtvrtiny lidí pro reformu zdravotnictví

zpět
30.1.2008

Valná většina obyvatel Česka si myslí, že reforma zdravotnictví je potřebná a že je nutno provést zásadní úsporná opatření. O nutnosti reformy zdravotnictví je přesvědčeno 77 procent lidí, úsporná opatření považuje za nezbytná 66 procent lidí. Jen 23 procent ale věří, že reforma zlepší úroveň a kvalitu zdravotní péče...

37 procent je přesvědčeno o opaku a dvě pětiny lidí si myslí, že se reforma na stavu a úrovni zdravotní péče neprojeví.

Vyplývá to z lednového průzkumu agentury STEM.

V názorech na potřebnost nutnost reformy a razantních škrtů se občané příliš neliší podle věku a vzdělání, výrazné nejsou ani rozdíly podle stranických sympatií. Zdrženlivost k úsporným opatřením projevují jen ti, jichž se mohou nejvíce dotknout a kteří již nemají ani možnost zvyšovat svoje příjmy. Jedná se o seniory a osoby se zhoršeným zdravotním stavem, v politické rovině pak o stoupence KSČM, uvádí STEM. Nejvíce jsou o potřebnosti reformy zdravotnictví přesvědčeni stoupenci ODS.

Ti jsou také spolu se sympatizanty zelených a KDU-ČSL nejvíce přesvědčeni o tom, že reforma zdravotnictví uspěje. Naopak příznivci obou nejsilnějších opozičních stran jsou k výsledkům připravované reformy velmi skeptičtí. Lidé, kteří jsou zdraví, vidí podle průzkumu v reformě spíše snahu věcně řešit problémy a šetřit. Ti, kteří mají zdravotní potíže, se cítí ohroženi, ať už finančně, anebo tím, že by se šetřilo na jejich zdravotním stavu.

Znevýhodnění jedinci, lidé v těžkých situacích mají sklon vidět každou změnu spíše negativně, shodují se sociologové.

Mladší jsou optimističtější

Zatímco mezi mladými do 29 let očekává zlepšení kvality péče 30 procent, mezi seniory jen 17 procent. Naopak zhoršení se mezi lidmi nad 60 let obává téměř polovina, mezi mladšími třetina. Zavedení regulačních poplatků pacientů od letošního ledna však, jak upozorňují experti na zdravotnictví, není ještě zdravotní reforma, spíše jen její pozvolný začátek. Samotná reforma má začít až v lednu 2009, kdy by měla vstoupit v platnost řada nových zdravotnických zákonů. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) chce mimo jiné umožnit lidem připojištění na lepší péči.

Pojišťovny by si měly v nabídce programů konkurovat a změnit se v akciové společnosti. Opozice ale varuje, že reforma tak, jak je koncipovaná, dopadne nepříznivě na nemocné a chudé.

Jiří Vavroň, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Tři čtvrtiny lidí pro reformu zdravotnictví

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Tři čtvrtiny lidí pro reformu zdravotnictví

Komentáře

další 3 komentáře
František Hastík Putinovo zdravotnictví léčí ropa.  | 30. 01. 2008 18:13

Je název zajímavého článku v dnešních Hospodářských novinách. I Rusko se snaží dělat reformu a cituji odstavec, který hodnotí stav v 90.letech: Nejvíce peněz šlo na nemocniční péči, ambulance dostávaly mnohem méně, nemluvě o výdajích na prevenci. Přitom oficiální místa přiznávala, že 30% hospitalizovaných se mohlo léčit doma. Teď nevím, zda je Rusko v reformách před námi nebo za námi.

mirek Re:Reforma zdravotncitví?  | 30. 01. 2008 17:42

Pane bojujete z větrnýmy mlýny,opkud by ta pokladna opravdu hlídala vaše, nemyslím konkretně vaše,myslím PL tak by na pracovních úřadech měli dost klientů a PL by byl totální nedostatek.

Bohumír Šimek Reforma zdravotncitví?  | 30. 01. 2008 14:28

Cílem skutečné reformy musí být zdravý pacient, spokojený lékař a obnovení vztahu důvěry mezi nimi. Jen reforma opřená o pokladenský systém financování ambulantní medicíny je nejlepší pro skutečné pacienty i jejich ošetřující lékaře, protože je postavena na přirozených vztazích, které jsou nejefektivnější a nejekonomičtější. Jen tato cesta brání tunelování na všech úrovních. Všechny subjekty ve zdravotnictví potřebují především svobodu, která přirozenou cestou přináší odpovědnost a tvůrčí iniciativu. Připravovaná cesta svobody jen pro pojišťovny by byla cestou proti zájmům pacientů i lékařů. Byla by pouhým přenesením odpovědnosti z ministerstva na pojišťovny bez přenesení odpovědnosti na lékaře a pacienty.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné