Přejít na obsah

Tři čtvrtiny pacientů s rakovinou trpí podvýživou

zpět
10.9.2010
rakovina, onkologie
zvětšitrakovina, onkologieZdroj: www.wellcome.ac.uk

rakovina, onkologie | Zdroj: www.wellcome.ac.uk

 

Tři čtvrtiny onkologických pacientů trpí podvýživou už v době stanovení diagnózy. Onkologové se zabývají podvýživou jen u každého šestého nemocného, přitom správná výživa je klíčem k úspěšné onkologické léčbě, řekl profesor Zdeněk Zadák z královéhradecké fakultní nemocnice.

Na podvýživu a její komplikace, jako jsou infekce, umírá podle něj 20 až 40 procent onkologických pacientů.

„Snažíme se úzce spolupracovat s nutričními terapeuty a také více informovat pacienty a jejich rodiny, aby věděli, proč je pro ně správná výživa tak důležitá,“ uvedl Zadák.

Podle nutriční terapeutky Vladimíry Šmejkalové z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady nestačí ke zlepšení stavu výživy u těchto pacientů zvýšit dávky potravin a množství energie.

„Běžná strava neovlivní metabolické změny, které vznikají u onkologického onemocnění. Zde pomáhá volba speciální enterální výživy,“ vysvětlila.

Příčinou podvýživy je u pacientů buď samotný nádor, nebo vedlejší účinky léčby, kdy podstupují operaci, chemoterapii a radioterapii. Při nedostatečné výživě ubývá svalová i tuková tkáň a pacient je celkově oslaben. Klesá jeho odolnost vůči infekcím. Už pětiprocentní pokles hmotnosti může zhoršit účinek léčby. Podvýživa vede k nádorové kachexii, neboli patologickému zhubnutí.

Podle Zadáka by tito pacienti měli dostávat speciální enterální výživu. Prodává se v lékárnách a je k dostání bez lékařského předpisu. Klinické studie na pacientech podle profesora potvrdily, že tlumí zánět způsobený nádorem, tím posiluje imunitu, podporuje chuť k jídlu a přibývání na váze, zvyšuje sílu a fyzickou aktivitu nemocného, tím i kvalitu jeho života.

Na webových stránkách se mohou pacienti a jejich rodiny poradit o výživě onkologicky nemocných se specializovanou nutriční terapeutkou.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Související články

15.3. Jak léčit rakovinu Jak léčit rakovinu
0 příspěvků
12.1. V Brně vzniklo nové centrum vývoje léků proti rakovině V Brně vzniklo nové centrum vývoje léků proti rakovině
4 příspěvků
7.12. Nejistá léčba rakoviny Nejistá léčba rakoviny
2 příspěvků

Komentovat článek: Tři čtvrtiny pacientů s rakovinou trpí…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Tři čtvrtiny pacientů s rakovinou trpí…

Komentáře

1 komentář
Jiri Antonn Votpka Nejen onkologit pacienti.  | 10. 09. 2010 14:20

Postupnm vyhladovnm se vemi dsledky trp i vtina imobilnch pacient s demenc,a dalmi neurologickmi a psychyatrickmi poruchami ve vym vku. Jejich jdlo vypad tak e jdlo se v urit dob pinese polo na stolek a po njak dob netknut odnese. Pacient chadne a tak, e legln lba tlumcmi preparty se pemn v celkov selhn srdce nebo rozvrat v celm organismu a kon smrt. Upozornil m na to 86 let otec kdy navtvoval svoji sestru, kter takto zemela hlady v FN Krlovsk Vinohrady.Nevil jsem. Kdy se do stejn situace dostal on pomhali jsme jak se dalo, "tradin strava a pe" byla silnj a otce kachaktizoval a k smrti v FN Motol! Pro m je to stran!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné