Tři gynekologové ze Sokolova dostali podmínku za smrt pacientky

soud, spravedlnost, zákony

Sokolovský soud dnes podmíněně odsoudil tři lékaře sokolovského gynekologického oddělení nemocnice za to, že způsobili z nedbalosti úmrtí pacientky. Primář Petr Volšík a jeho zástupce Václav Špalek dostali roční trest s odkladem na dva roky a zákaz vedoucí práce lékaře na dva roky, mladý Jozef Renčko pak půl roku s dvouletým odkladem a zákaz samostatné práce lékaře.

Podle soudu Volšík při laparoskopickém vynětí dělohy v červnu 2007 poranil tenké střevo pacientky a vlivem nedostatečné následné péče pak zranění přerostlo v otravu krve a ani další operace už sedmapadesátiletou ženu nezachránila. Volšík i Špalek se dnes na místě odvolali, Renčko si vzal lhůtu na rozmyšlení, stejně jako státní zástupce, který ale po jednání řekl, že je z rozsudkem spokojen.

Soudkyně Dana Kordíková dala v rozsudku jednoznačně za pravdu státnímu zástupci, který v závěrečné řeči na minulém jednání označil jako hlavní pochybení to, že lékaři se pacientce nedostatečně věnovali a nezajímali se o její subjektivní stav. Na oddělení pak byly i další nesrovnalosti, které všechny dohromady způsobily, že lékaři včas porušení střeva a následnou sepsi nezjistili.
Soudkyně zároveň odkázala pozůstalé, aby se s případnou žalobou na odškodnění obrátili na občanskoprávní soud.

Podle manžela zesnulé pacientky Jaromíra Jelínka sice soud trval dva roky a mezitím lékaři mohli dál pracovat způsobem, který způsobil smrt jeho ženy, ale rozsudek vítá. „Nám šlo o to, aby své zaměstnání nedělali alespoň na nějakou chvíli. Vždyť přece někdo musí být potrestaný, vždyť to bylo zanedbání,“ řekl po jednání soudu Jelínek novinářům. Žalobu o odškodnění už podal.

Rozsudek je zatím nepravomocný, ale pokud by jej krajský soud potvrdil, byla by to pro sokolovské gynekologicko – porodnické oddělení nemocnice těžká rána. „Doktor Volšík u nás bude jen do konce roku, ale u doktora Špalka by zákaz vedoucí práce přinesl oddělení komplikace. Doktor Renčko zatím stejně samostatně pracovat nemůže, takže u něho by to takový problém nebyl. Počkáme ale na konečné rozhodnutí, nyní je těžké to předjímat,“ řekla dnes ČTK náměstkyně lékařské péče sokolovské nemocnice Zuzana Fialová.

Tři gynekologové ze Sokolova dostali podmínku za smrt pacientky
Ohodnoťte tento článek!