Tři největší zaměstnanecké pojišťovny hospodařily loni vyrovnaně

Tři největší zaměstnanecké pojišťovny loni hospodařily většinou vyrovnaně, kladné bilance základního fondu z nich dosáhla jen Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví (OZP).

O výsledcích za rok 2015 informovali ČTK mluvčí pojišťoven. Z výročních zpráv vyplývá, že výdaje na péči meziročně vzrostly.

K dobré finanční kondici pojišťoven přispěl podle mluvčích hospodářský růst a pokles nezaměstnanosti, tedy i vyšší výběr pojistného. Od července 2014 stouply odvody státu. Zdravotní pojišťovny ale také provedly úsporná opatření, hlavně v provozu a nákupu léků, kde dojednávaly nižší ceny, posílily revize a hlídaly víc efektivitu výběru pojistného.

O šest procent na 27,4 miliardy korun loni zvýšila výdaje na zdravotní péči Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (ZPMV), která má 1,28 milionu klientů a získala titul Zdravotní pojišťovna roku 2015. „Zachovala si vyrovnané hospodaření i při vysokém růstu výdajů na zdravotní služby a nevykazuje závazky po splatnosti. Všem zdravotnickým zařízením platí včas,“ uvedl ředitel pojišťovny David Kostka.

ZPMV zvýšila také výdaje na prevenci, a to z předloňských 107,6 milionu korun na loňských 120,8 milionu. Naopak na provoz čerpala jen 90,3 procenta plánu. V rámci úspor opětovně nevyužila možnost navýšit provozní fond a 36,5 milionu korun ponechala na léčení.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) s 1,23 milionu klientů vydala na léčení loni 25,2 miliardy korun. Z toho šlo 12,3 miliardy na lůžkovou péči a asi osm miliard na ambulantní péči. „ČPZP hospodaří s prostředky veřejného zdravotního pojištění efektivně a vyrovnaně. Vytvořila si podmínky pro včasné platby poskytovatelům zdravotních služeb za vykázané a uznané zdravotní služby a neeviduje žádné závazky po lhůtě splatnosti,“ uvedl ředitel Petr Vaněk.

Třetí největší zaměstnaneckou pojišťovnou je OZP, má zhruba 740.000 klientů. Na péči ze základního fondu loni dala 15,47 miliardy korun. Příjmy fondu činily 15,54 miliardy Kč. Hospodaření je dlouhodobě stabilní, uvedl ředitel Radovan Kouřil.

Příznivé výsledky hospodaření za rok 2015 oznámila v pondělí i Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) s 5,93 milionu klientů. Hospodařila se ziskem 1,295 miliardy korun, což je meziročně o 1,045 miliardy Kč více. V roce 2014 měla čtvrtmiliardový přebytek, rok předtím miliardový propad.

Ohodnoťte tento článek!