Tři nemocnice budou od středy bez léků

Distributoři splní své výhrůžky. Od středy zastaví dodávky léků do tří nejzadluženějších nemocnic. Jedná se o Fakultní nemocnici Bulovka, Fakultní Thomayerovu nemocnici v Praze a o brněnskou Fakultní nemocnici u svaté Anny. Všem ostatním nemocnicím zkrátí platební lhůty na 14 dní…

Praha – Dosud mohly nemocnice platit za léky i za devadesát dní a více.

Zaplaťte, obnovíme dodávky

„Dokud dluh nebude uhrazen, dodávky nebudou obnoveny,“ řekl ředitel Asociace velkodistributorů léčiv Pavel Suchý. Podle odhadu distributorů mají zmíněné nemocnice zásoby léků na jeden až dva týdny.

Mluvčí pražské Thomayerovy nemocnice Petr Mach pro Aktuálně.cz uvedl, že nemocnice je předzásobena a má zásoby léků na déle než měsíc. Největším distributorům léků dluží nemocnice s rozpočtem 1,5 miliardy zhruba 57,5 milionů korun.

Fakultní nemocnice na Bulovce dluží distributorům zhruba 200 milionů korun. „Krok distributorů ale není fér,“ řekl Aktuálně.cz mluvčí nemocnice Jiří Kratochvíl. „Dluhy se sbíraly deset let a tehdy se nikdo nestaral o to, jaké budou důsledky. Nemůžeme zaplatit, když dostáváme stále stejný díl peněz a přitom se nám ročně zvyšuje počet pacientů o deset procent a také stoupají výdaje na energie,“ dodal.

Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně s obratem kolem dvou miliard má faktury po lhůtě splatnosti za 130 milionů korun. „Věřili jsme, že se domluvíme. Ale jednáme také s jinými firmami o dodávkách, musíme najít řešení. Nechceme pacienty vystavit komplikacím,“ řekla Aktuálně.cz mluvčí nemocnice Naďa Kuklínková. Zásoby léků má nemocnice, kde je ročně hospitalizováno přes 30 tisíc lidí, asi na dva týdny.

Rath: Najdeme jiného distributora

Ministr zdravotnictví David Rath už ve čtvrtek oznámil, že nemocnice „na suchu“ nenechá a hledá cestu, jak jejich zásobování zachovat. „Tak jim léky dodá český distributor,“ oznámil.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že krok velkodistributorů předpokládalo. „Zajistili jsme tedy v minulém týdnu jiný distribuční kanál, který bude léky dodávat právě do těchto tří nemocnic. A zároveň jsme vyzvali ředitele nemocnic, které spadají pod ministerstvo, aby připravili podklady na vypsání výběrového řízení na jediného distributora, který bude následně léky do těchto nemocnic dodávat,“ uvedla pro Aktuálně.cz vedoucí tiskového oddělení ministerstva Jana Kocová.

Rath se s řediteli nemocnic dohodl, že do dvou týdnů vytvoří podmínky k zadání veřejné obchodní soutěže na distributora na úrovni celé EU. Šéf distributorské asociace Suchý tvrdí, že ministerstvo už má vybráno. „Chystají se vybrat firmu, která dosud podnikala v oboru zdravotnických potřeb,“ sdělil Suchý deníku Aktuálně.cz.

Podle Suchého ale firma nemá potřebné vybavení, aby mohla léky fakultním nemocnicím dodávat. „Chybí jim sklady, auta i nutná povolení. Takže ta změna bude trvat dlouho,“ domnívá se ředitel Suchý.

Konec dodávek hrozí i lékárnám

Distributoři už minulý týden pohrozili zastavením dodávek léků i lékárníkům. Šéf České lékárnické komory Lubomír Chudoba dnes Aktuálně.cz řekl, že pokud ministr Rath nebude ochoten s firmami jednat, budou postupovat i vůči lékárnám velmi tvrdě. „Lékárny pak budou muset penalizovat VZP, jejíž platby mají velké zpoždění,“ řekl Chudoba.

Aktuálně.cz

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

Ing. Zdeněk Charvát, daňový poradce

Ať si ministr tvrdí jakékoli nesmysly, problémy s dodávkami budou, a to i u dalších nemocnic. A pokud ministr tvrdí, žen to dodá firma, která je napojená na státní nemocnici, pak by si měl prostudovat zákon č. 219/2000 Sb. o majetku státu. ten totiž zakazuje státním příspěvkovým organizacím být vlastníkem nebo se podílet na vlastnictví obchodních firem. To že to Homolka udělala, je stejně pochybná akce, kde stát již měl reagovat v roce 2001 nebo následujících.

Jan Pokorný

To co včera večer v 22:30 předvedl Rathův muž Dryml v Událostích a komentářích na ČT 1 to bylo skutečně nechutné. Ta drzost a arogance s jakou státní úředníci přistupují k plnění svých závazků je tak neskutečná, že nad tím zůstává rozum stát.

Když pominu to, že Dryml si vedl celou dobu naprosto zcestný monolog, tak je nechutné, že stát naseká dluhy a pak svého věřitele označuje za cituji „teroristu“, „vyděrače“, „gangstera“, „nepřítele státu, který ohrožuje pacienty“ a pod.

Věty jako, my sice dlužíme 400 milionů, ale nenecháme se vydírat, bez jediného vyjádření, kdy teda zaplatí, jsou pak ukázkou toho jak se chová sprostá lůza.

Mám s tím osobní zkušenosti, když mi jeden obchodník dlužil tak mi vykládal to samé co včera vykládal Dryml zástupci distributorů Suchému. Pění se mi krev v žilách, když takové jednání vidím. Stát, který má jít příkladem v morálce (i platební) se chová jako zlodějský hajzl. Kam jsme to proboha dospěli?

Zdravotní komise

Každý senior v ČR musí vyjít se svým důchodem. Nekupuje to na co nemá. Vysvětlete, prosím, jak se může tak nejlepší nemocnice v ČR ( podle

ministra) zadlužit. Nebojte se konečně to občanům vysvětlit. V TV dne 14.2. to nevysvětlil ani náměstek Dryml – odpovídal podle hesla :Ty o vozejá o koze“. Nedivte se , že senioři se strachem přihlížejí k tzv.reformám ve zdravotnictví p. Ratha.Ohodnoťte tento článek!