Tři vybrané nemocnice získají peníze na léčbu popálenin

peníze, euro

Tři české nemocnice dostanou 150 milionů korun na vybavení center, která léčí popáleniny a provádějí složité plastické operace. Popáleninová centra Fakultní nemocnice v Brně, Ostravě a pražské fakultní nemocnice Královské Vinohrady se tak mohou těšit na padesátimilionovou injekci, díky níž se dostanou na úroveň špičkově vybavených evropských pracovišť.

Sedm a půl milionů musejí najít nemocnice ve vlastních zdrojích, zbylých 85 procent získají z evropských fondů.

„Tato centra představují špičkově vybavená pracoviště s nejmodernější technologií a alokací finančních prostředků pro krytí nákladů, což je obzvláště důležité pro pacienty,“ uvedla ministryně zdravotnictví Dana Jurásková.

Investice do vybavení v nemocnicích vítají. „Péče o popálené pacienty by rozhodně měla být soustředěna do specializovaných center, která mají k dispozici jak zkušené odborníky, tak technologické zázemí,“ řekla primářka Popáleninového centra FN v Ostravě Zdenka Crkvenjaš.

„V nejbližších dnech ministerstvu doručíme žádost o peníze,“ přidala se i mluvčí FN v Brně Anna Mrázová. Miliony z ministerstva dostanou nemocnice v polovině roku.

Jak potvrdila deníku E15 Libuše Borská z ministerstva zdravotnictví, investice jsou součástí komplexního plánu centralizace a modernizace specializované zdravotní péče.

„Celkově má ministerstvo k dispozici zhruba osm miliard z fondu EU. Částka je určena na koncentraci specializované péče v jednotlivých oborech, abychom měli podobnou strukturu zařízení jako ostatní země EU a poskytovali pacientům péči na stejné úrovni,“ řekla Borská.

Ohodnoťte tento článek!