Tři ze čtyř distributorů AVEL léky do nemocnic zatím nedodají

Tři ze čtyř společností, které sdružuje Asociace velkodistributorů léčiv (AVEL), nadále nebudou do tří nejzadluženějších fakultních nemocnic dodávat léky. Shodli
se na tom včera jejich představitelé…

AVEL zastavil minulou středu dodávky léků do tří nemocnic – Thomayerovy, Na Bulovce a do brněnské „svaté Anny“. Dlužily mu za léky kolem 400 milionů. Jedna ze čtyř společností – česká firma Pharmos – dnes dodávky obnovila.

„Firmy Phoenix, Alliance UniChem a Gehe Pharma trvají na tom, že nebudou dodávat odběratelům na dluh, který stále roste,“ uvedl AVEL ve svém prohlášení. Ministr zdravotnictví David Rath zastavení dodávek léků již dříve označil za vydírání. Včera řekl, že jeho ministerstvo už našlo peníze na srovnání dluhů nemocnic. Zástupci tří firem trvají ale i na zaplacení penále, když ministr „označuje věřitele za vyděrače“.

AVEL připomíná, že distributoři jsou závislí na úvěrech. „Všechny tři firmy se zájmem sledují a respektují to, že se našel distributor, který disponuje bankovními úvěry na tak dlouhodobé a výrazně rizikové dodávky do nejzadluženějších nemocnic,“ píšou společnosti v prohlášení.

Nemocnice by totiž měly za léky platit za 90 až 120 dnů. Pharmos má podle prohlášení obdiv zbývajících distributorů za to, že „jde do rizika navzdory svým v posledních letech plynule se zhoršujícím hospodářským výsledkům“.

Představitelé AVEL věří, že stát či nemocnice nebudou některého z věřitelů, tedy firmu Pharmos upřednostňovat. Asociace je jinak připravena bránit se právní cestou, dodal Suchý.

Dodávky léků minulou středu spolu s ostatními distributory přerušila i společnost Pharmos. Dnes se na poskytování léčiv dohodla s ministrem zdravotnictví a řediteli nemocnic.

Člen dozorčí rady Pharmosu Oldřich Fiala novinářům řekl, že předpokládá, že rozhodnutí zbývající členy AVEL popudí. Firma tak prý ale postupovala proto, že ví, že stát uhradí dluhy všem velkodistributorům. Fiala si navíc myslí, že by „česká firma měla zásobovat všechny české nemocnice“. „Já nevidím důvod, proč by si

zahraniční subjekt měl odnášet peníze z našeho povinného zdravotního pojištění,“ řekl na tiskové konferenci.

ČTK

B.Zoubek

Koukám že si pan ministr neustále plete pojmy. Pokud pokládá dodržovaní smluv a zákonu za vydírání tak nevím jak z něj může být dobrý manažer a politik(jak nám to předkládá pan premiér).

Nevím jak muže pokládat vymáhání penále za vydírání kdys stát používá daleko brutálnější metody vymáhání svých pohledávek včetně penále. Malý příklad: pokud nebudete platit nájem ve statním (obecním) bytě, napočítají vám dluh včetně penále okamžitě a ne až po několikaletém boji o svoje peníze.

A co pokládám drsný přístup je že chtějí zaplatit nejdřív penále a potom dlužnou částku, což pokud nemáte patřičnou hotovost v celku tak to vede pouze k navyšování dluhu respektive penále. Takže si myslím že pokud distributoři nežádali penále již dříve je to snad dostatečná dobrá vůle problém řešit. Nebo snad ne pane ministře?

Tři ze čtyř distributorů AVEL léky do nemocnic zatím nedodají
Ohodnoťte tento článek!