Tripartita bude jednat o zdravotnictví či o sociálních službách

Hlavně na situaci ve zdravotnictví se dnes na společném jednání zaměří zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů. Tripartita má v plánu jednat i o změnách ve financování sociálních služeb, nových opatřeních na podporu zaměstnanosti či o strategii konkurenceschopnosti Česka.

Podle podkladů pro tripartitu se zdravotnictví potýká z minulých let s dopady zvýšení DPH i s restrikcemi v úhradové vyhlášce. Letos navíc nemocnice přijdou o 2,1 miliardy korun po zrušení poplatků od pacientů za pobyt. Vláda jim chce výpadek dorovnat. Rozhodla o zvýšení odvodu zdravotního pojištění, které platí za děti, nezaměstnané, studenty či důchodce stát.

Ministerstvo zdravotnictví navrhuje i další opatření ke zlepšení kondice systému. Třeba o nákupu přístrojů má rozhodovat komise, nákladná péče se má soustředit do specializovaných center či zdravotní pojišťovny mají zmenšit provozní fond a spolupracovat při revizích.

Tripartitu bude zajímat i příprava změn ve financování sociálních služeb. Dotace mají od ledna rozdělovat místo ministerstva práce kraje. Původně měly o penězích pro poskytovatele péče rozhodovat už od roku 2012. Asociace krajů si ale vyžádala dvouletý odklad, loni se změna odsunula o další rok na leden 2015.

Ministři, zaměstnavatelé a odboroví předáci projednají i kroky na podporu zaměstnanosti. Ministryně práce plánuje například příspěvky na sdílená místa či k umístění lidí, jimž hrozí ztráta práce.

Ohodnoťte tento článek!