Tripartita jednala o Rathových opatřeních, marži i ptačí chřipce

Opatření ministerstva zdravotnictví, ptačí chřipka či zavedení klesající marže na léky se v pondělí staly hlavními tématy jednání zdravotnické tripartity. Zástupci ministerstva předložili odborům a zaměstnavatelům písemné zdůvodnění kroků, které úřad ministra Davida Ratha podnikl ke stabilizaci zdravotnictví…

Praha –

„Ministerstvo nám na otázky písemně odpovědělo. Nemohli jsme ale validitu odpovědí, i když jsou sice stručné, zkoumat,“ řekl po jednání předseda zdravotnických odborů Jiří Schlanger. Ke zprávě ministerstva se proto vyjádří až celostátní tripartita 13. dubna.

Zástupci odborů i zaměstnavatelů se opatřeními zabývali už v únoru. Tehdy si Rath příliš velkou chválu za své kroky nevysloužil. Sociální partneři ho kritizovali za úhradovou vyhlášku a nekoncepční řízení. Podle nich se sice podařilo zlepšit situaci na straně příjmů zdravotnictví, ale ne výdajů. Stát například začal platit vyšší zdravotní pojištění za důchodce, děti, studenty či nezaměstnané.

Zásadní připomínky mají zaměstnavatelé a odbory k připravovaným zákonům. Kritizují také to, že se do nich mnohé změny dostávají až při projednávání ve sněmovně bez připomínek odborníků. „V některých částech došlo k dohodě se sociálními partnery, s některými zásadními věcmi ale nadále nesouhlasíme. Například s navrhovaným přehršlem pravomocí České lékařské komory. S panem ministrem o tom ale nešlo diskutovat,“ dodal Schlanger.

Zatím není také jasné, jak by mohla vypadat degresivní marže na léky. Zástupci ministerstva financí dnes podle Schlangra na jednání přislíbili, že výsledný návrh dostanou předem sociální partneři k posouzení. O klesající obchodní přirážce, která se s rostoucí cenou léku snižuje, by měli ve středu jednat ministři financí a zdravotnictví s představiteli lékáren.

Stranou zájmu sociálních partnerů nezůstala ani připravenost ČR na případnou pandemii ptačí chřipky. Tripartita pověřila odbory a ministerstvo zdravotnictví, aby se obrátily na ministerstvo práce. Mají od něj zjistit, jak by se řešila situace lidí, kteří by s nakaženými pracovali. Kvůli nákaze by totiž museli zůstávat v izolaci.

ČTK

Tripartita jednala o Rathových opatřeních, marži i ptačí chřipce
Ohodnoťte tento článek!