„Tucet není tuctový“

Stan proti melanomu

Letos uplynulo již dvanáct let od doby, kdy byl poprvé na Václavském náměstí postaven Stan proti melanomu. Tucet Stanů v Praze 1 se přesto nezměnilo v tuctovou záležitost. V letošním roce se tu nepořádá jen tradiční a úspěšná jarní akce, ale kůže obyvatel Prahy 1 i dalších návštěvníků se bude vyšetřovat i po prázdninách, a to hned v sobotu 8. září 2018 od 10 do 18 hodin ve dvoraně Hlavní pošty v Jindřišské ulici.

„Letošní léto stálo za to, začalo hodně brzy a sluníčko nenechalo prakticky nikoho doma. UV index se pohyboval převážně na úrovni „vysoký“, proto mělo UV záření větší šanci než jindy naši kůži pozlobit. Přijďte si nechat zkontrolovat, jestli na ní nenechalo trvalé následky,“ říká prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc, MBA, FCMA.

Ve Stanu proti melanomu na Hlavní poště budou zdarma vyšetřovat v šesti ordinacích spolupracovníci dermatovenerologa prof. Arenbergera i jím pozvaní experti ze zahraničí. Využívána bude ruční i digitální dermatoskopie, která umožňuje archivaci snímků a počítačovou analýzu vyšetřovaného kožního útvaru. Pacientům s nálezem na kůži bude zajištěna návaznost na odborné pracoviště, na které se vyšetřovaná osoba může obrátit. “My obyvatelé Prahy jsme kožní rakovinou podle informací Hygienické stanice hlavního města Prahy postiženi nejčastěji ze všech krajů ČR, a proto se na vyšetřování Pražáků soustředíme s cílem zjistit, jak se letní paprsky podepsaly na naší kůži“ uvádí prof. Arenberger.

Pod odbornou záštitou dermatovenerologické ordinace prof. Arenbergera a České dermatovenerologické společnosti ČLS JEP, z.s., tuto dobročinnou akci pořádá Česká pošta a podporuje Ministerstvo zdravotnictví ČR a Úřad městské části Praha 1. „Preventivní aktivity jsou jednou z priorit Ministerstva zdravotnictví a mají mou plnou podporu. Letos jsme například pořádali první ročník osvětové akce Den zdraví, kde pochopitelně nemohl chybět ani stan proti melanomu profesora Arenbergera. A ukázalo se to jako velmi užitečné. Lékaři na stánku odhalili pět melanomů, a to u lidí, kteří by jinak do ambulance na vyšetření nešli, ale na takovéto akci možnost vyšetření využili. Možná jsme tak zachránili pět životů. Jsem proto přesvědčen o tom, že tyto preventivní akce mají smysl,“ říká Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch, MHA, ministr zdravotnictví ČR. „Hlavním důvodem této spolupráce je fakt, že Stan proti melanomu dlouhodobě patří mezi nejvýznamnější zdravotně preventivní aktivity na území Městské části Praha 1,“ připomíná Ing. Oldřich Lomecký, starosta Městské části Praha 1, a dodává: „Praha 1 není jen správním centrem České republiky, protože svoje sídlo zde mají prezident, parlament i vláda, ale i domovem obyvatel s vyšším věkovým průměrem, u kterých se kožní rakovina vyskytuje nejčastěji.“ Ing. Roman Knap, generální ředitel České pošty, zdůrazňuje, že zapojení České pošty do těchto aktivit má hned několik důvodů. Tím hlavním je fakt, že 40 % zaměstnanců pracuje venku. Pošťáci tak mají snadný přístup k pravidelnému vyšetření. Česká pošta se jako významný zaměstnavatel intenzivně angažuje v oblasti prevence, za což mj. získala i prestižní titul Firma pro zdraví. Kromě prevence rakoviny kůže podporuje Česká pošta programy prevence onkologických onemocnění, prevence rakovinu prsu, nebo je partnerem Ligy proti rakovině.

Kožní rakovina je nejčastějším nádorovým onemocněním v České republice. Ročně jí onemocní mezi 25000 až 30000 osob. Nejvíce jsou postiženy osoby ve věkové kategorii nad 60 let. Kampaň Stan proti melanomu odhalí ročně 150 až 200 kožních nádorů z toho 25 až 50 melanomů. Stan navštíví ročně 4000 až 5000 osob.

Co by vás mělo přivést do Stanu?
• změna barvy nebo velikosti znaménka
• černá, neodrůstající skvrna pod nehtem
• vřídek, který se nehojí déle než 3 měsíce
• nově vzniklé znaménko po 35. roku věku
• větší množství pigmentových znamének (> 50)
• dlouhodobé působení ultrafialového záření na kůži (venkovní pracovníci, bezdomovci…)
Podrobné informace o projektu jsou uvedeny na oficiálních stránkách www.melanom.cz

Ohodnoťte tento článek!