Přejít na obsah

Tým se shodl, že chce rozvoj zdravotnictví, o standardu nemluvil

zpět
9.6.2010
jednání, management, smlouva, dohoda
zvětšitjednání, management, smlouva, dohodaZdroj: www.pinnacle1.com

jednání, management, smlouva, dohoda | Zdroj: www.pinnacle1.com

 

Vymezení standardu zdravotní péče, který zaplatí zdravotní pojišťovny, možnost připojištění, úpravy regulačních poplatků či změny v počtu zdravotních pojišťoven nebyly v úterý podle zjištění ČTK tématem první schůzky vyjednávacího týmu pro zdravotnictví.

Sporné body prý přijdou na řadu později. Dnes se zástupci ODS, TOP 09 a Věcí veřejných pouze shodli na tom, že chtějí budovat zdravotnictví nezadlužené, modernizované a rozvíjející se.

„Shodli jsme se, že není zájem zdravotnictví omezovat a utlumit, ale naopak že budeme přemýšlet o reformě tak, aby mělo šanci se rozvíjet a získávat více zdrojů,“ řekl po jednání ČTK senátor a exministr zdravotnictví ODS Tomáš Julínek.

Tuto tezi podle něj naplní konkrétní dohody, které budou obsahem dalších schůzek, nejbližší dvě budou příští týden v úterý a ve čtvrtek.

Dohoda členů odborného týmu má být součástí vládního prohlášení společné vlády ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. Politici si na jeho tvorbu dávají ještě přinejmenším tři týdny.

Julínek soudí, že by mohl využít své reformní návrhy, které připravil ještě jako ministr. „Jsou to záležitosti, které se skrývají pod slovem modernizace veřejného zdravotního pojištění, ďábel ale je v detailu, je potřeba se dohodnout, co dál,“ poznamenal.

Shoda podle něj dnes byla v tom, že Česko si zachová široký solidární systém veřejného zdravotního pojištění. „Nikdo určitě nemá tendenci měnit ho na státní systém. Další jednání ukážou, jak je míněna modernizace a reformy. Vše se točí kolem nároku na bezplatnou péči, je to alfa a omega rozvoje a garance finanční udržitelnosti,“ zdůraznil.

Co se týče debaty o standardu a nadstandardu, dostala se prý zatím jen k tomu, že si členové týmu vyjasnili terminologii, aby „mluvili stejnou řečí“. Nehovořili o možné úpravě regulačních poplatků. Julínek uvedl, že řeč byla zatím jen o hrozící zadluženosti a nutnosti regulací. Pokud někdo přijde s jiným jednoduchým řešením regulací, nebude Julínek na poplatcích trvat. Zatím se ale všechna řešení ukázala podle něj příliš složitá.

Poslanec ODS Marek Šnajdr, který dosud působil jako první náměstek na ministerstvu zdravotnictví, Julínkova slova potvrdil. „Shodli jsme se, že chceme zdravotnictví ekonomicky stabilní, nezadlužené, chceme rozvíjet modernizaci a dostupnost péče. V konkrétních okruzích budeme pokračovat,“ řekl ČTK.

O možném přílivu peněz se dnes prý nemluvilo. „Dohodli jsme se na pilíři, že všechny návrhy a změny budeme poměřovat tím, jestli směřují k ekonomické stabilizaci nebo naopak,“ uvedl pouze Šnajdr.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Související články

2.6. ODS: Na placení operací nepřistoupíme ODS: Na placení operací nepřistoupíme
13 příspěvků

Komentovat článek: Tým se shodl, že chce rozvoj zdravotnictví, o…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Tým se shodl, že chce rozvoj zdravotnictví, o…

Komentáře

dalších 6 komentářů
Kristián stabilizace  | 14. 06. 2010 10:48

..... rozuměj: přílivu finančních prostředků pro pokladníka Šnajdra. Snad si nemáme myslet, že mu jde o kvalitu zdravotnictví ???

František Hastík Přemýšlet nemusí.  | 9. 06. 2010 14:19

Reforma je dávno na světě a je na dosah ruky. Viz můj článek www.tribune.cz/clanek/18091

Kony Snad zmizí z vůle osudu  | 9. 06. 2010 12:46

Panenko skákavá,ono se domluvili na takovém blábolu!Většinou člověk přijde do práce a začne pracovat.Tito přišli do práce a sdělili,že budou kvalitně pracovat.Co,jak ,konkrétna ...nic.Citování byli pouze destruktoři,z čehož je vidět,kdo bude hrát prim.Takže jak,soudruzi?FNas,modré kolchozy.Nebo jste vymysleli něco více likvidujícího?250mld nenechá spát,že?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné