Přejít na obsah

Tým zveřejní první výsledky projektu k financování zdravotnictví

zpět
1.10.2007

Růst výdajů na zdravotní péči v důsledku stárnutí populace a efektivita zdravotního pojištění patří k hlavním problémům, na něž by se podle politiků měl zaměřit Kulatý stůl k budoucnosti financování českého zdravotnictví...

První výsledky práce odborného týmu představí dnes koordinátor projektu Ondřej Mátl.

Projekt schválila v červnu vláda, do roka očekává výsledky. Zapojily se do něj čtyři z pěti parlamentních stran, ČSSD účast odmítla, nepovažuje prý ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) za seriózního partnera.

„Kulatý stůl schválil pravidla hry, dohodl se na otázkách pro veřejnou diskusi a projednal možnosti a meze datových zdrojů ve zdravotnictví,“ sdělil Mátl. Odborníci se podle něj rovněž dohodli, že na konkrétní témata si přizvou poradce, například odborníky na dlouhodobou péči či pojistnou matematiku.

Kulatý stůl se člení na odborný a rozhodovací tým a je obdobou takzvané Bezděkovy komise, v níž se zástupci politických stran dohodli na postupu důchodové reformy.

Odborný tým připravuje Zprávu o stavu, vývoji a výhledu českého zdravotnictví, která by měla být hotova do konce roku. Svůj názor na klíčové problémy bude moci vyjádřit i odborná a široká veřejnost.

Opatření kulatého stolu navážou na reformní kroky, které již schválila vláda. Julínek chce do roku 2009 změnit české zdravotnictví za pomoci devíti zákonů. Předstupněm jsou opatření jako poplatky pacientů, které jsou součástí schválené reformy veřejných financí.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Tým zveřejní první výsledky projektu k…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Tým zveřejní první výsledky projektu k…

Komentáře

další 4 komentáře
Tomas GRAUBNER vime ze komise je na nic - rok je nekonecna doba  | 2. 10. 2007 10:02

nebot veta z textu: "Projekt schválila v červnu vláda, do roka očekává výsledky" uz sama o sobe zabranuje v tom, aby projekt neco resil. Mel li by ministr cekat na vysledky Projektu, pak prijde o 25% sveho casu k prosazeni reformy.

skeptik Re:Pokladnicový systém není řešením  | 2. 10. 2007 08:10

Kolegové, přinese už někdo konkrétní data nákladů pokladenského systému k porovnání s se současným nesystémem, místo toho aby se autoritativně tvrdilo - "je známo,že.... -"většinově platí, .. "

Silver69 Pokladnicový systém není řešením  | 1. 10. 2007 23:01

Stále znovu a znovu se objevují stesky po tzv. pokladenském systému a někteří neváhají, aby ho uváděli jako řešení současných problémů. Pokladenský systém může pomoci krátkodobě vyřešit jeden z dílčích problémů současného systému a to je nadužívání péče. To ovšem není HLAVNÍ problém našeho systému. Ten spočívá v jeho financování, které, pokud neproběhne jeho změna, v příštích cca 15 letech zkolabuje. Dílčí problém s nadužíváním péče současné MZ řeší jednodušeji a hlavně mnohem levněji - a to zavedením regulačních poplatků. Tohle řešení bude stejně jako pokladenský systém fungovat pouze krátkodobě a pouze v některých segmentech péče. Ale opakuji znovu - tohle není hlavní problém našeho systému.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné