U fakultní nemocnice v Plzni mohou vyrůst špičková vědecká pracoviště

Titulní obrázek

Kolem budovy Fakultní nemocnice v Plzni na Lochotíně by mohlo v příštích letech vyrůst nové zázemí pro vědce a kvalifikované vývojové pracovníky ve zdravotnictví i odborníky z oborů financí, účetnictví, liských zdrojů, marketinku či práva…

Téměř na 17 hektarech pozemků v okolí nemocnice, z nichž městské parcely tvoří asi pět hektarů, by se mohlo začít stavět do dvou let. Záměr dnes budou schvalovat zastupitelé.

Podle ředitelky Útvaru koncepce a rozvoje Ireny Vostracké zabrání nová specializovaná pracoviště odlivu mozků z regionu, a naopak sem další kvalifikované pracovníky přitáhnou i odjinud. „Západočeská univerzita a lékařská fakulta produkují řadu expertů, které má město snahu udržet v regionu i po studiu,“ uvedla Vostracká. Odborníci budou zvyšovat prestiž a image města a na jejich činnost se začne nabalovat například zvýšená potřeba kongresových sálů, bytová výstavba či zázemí pro volný čas.

Stavba komplexu budov je navržená do etap, městu má být partnerem lékařská fakulta i nemocnice. Jednou z možností je vznik nové organizace s podílem města, která by mohla žádat o spolufinancování Evropskou unii.

Iniciativu města podporuje vedení nemocnice, opozice i lochotínská radnice. „Je to jedno z posledních území v obvodě, kde se může ještě stavět,“ připomněl starosta Lochotína Jiří Winkelhöfer. Podle Milana Chovance z ČSSD jde o krok správným směrem.

Dana Veselá, Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!