U fyzioterapeuta se poplatek 30 korun platit nebude

Titulní obrázek

Hodně lidí má problémy s páteří a musí navštěvovat fyzioterapeuta, který je učí nejrůznějším cvikům, aby se jim ulevilo. Pokud půjde pouze o cviky, které s pacientem fyzioterapeut dělá, tak za takovou návštěvu se poplatek 30 korun hradit nebude…

“ řekl Právu v pondělí Tomáš Cikrt, mluvčí ministerstva zdravotnictví. Vysvětlil, že pokud ale budeme klinicky vyšetřeni lékařem – odborníkem v oboru fyziatrie, pak poplatek 30 korun zaplatíme.

Bude-li však stejný lékař provádět bez klinického vyšetření jen například mobilizační techniky, tedy různé cviky, poplatek se hradit nebude.

Stejně tak se nebude hradit v případě, že se jedná o fyzikální terapii, kterou provádí fyzioterapeut, byť s vysokoškolským vzděláním.

Znamená to, že půjdeme-li na masáž, kterou nám předtím lékař v rámci klinického vyšetření předepsal, 30 korun hradit nebudeme.

EKG bez poplatku

Podobně platit nebudeme, když půjdeme na ultrazvuk nebo na vyšetření srdce pomocí EKG. Pokud nás ale před tímto vyšetřením lékař klinicky vyšetří, to znamená, že se zeptá na naše potíže, na rodinnou anamnézu atd., a pak provede ultrazvuk nebo EKG, již 30 korun zaplatíme.

Vyšetření moči a krve se nehradí

Třicet korun se neplatí ani za laboratorní a diagnostické vyšetření. Ta zahrnují celou škálu nejrůznějších úkonů. Spadá sem například odběr krve, ale i vyšetření moče, rentgen nebo magnetická rezonance.

Cikrt vysvětluje, že zase ale platí: pokud lékař nejdříve pacienta klinicky vyšetří a pak na základě vyšetření žádá provedení laboratorního nebo diagnostického vyšetření, za klinické vyšetření zaplatí jedenkrát třicet korun a za samotné laboratorní či diagnostické vyšetření, i kdyby ho prováděl stejný lékař, který ho žádá, poplatek hradit nebudeme. Zejména v počátcích placení u lékaře s tím budou zřejmě dost velké problémy. Nějaký čas potrvá, než si lékaři i pacienti zvyknou, že se platí a za jakých okolností.

Václav Pergl, Právo

Ohodnoťte tento článek!