Přejít na obsah

U soudu bychom měli šanci, tvrdí exministr Kubinyi

zpět
14.8.2008

"Myslím, že zlomovým okamžikem bylo to, že se celá kauza převedla na arbitráž za ministra Stráského. Podle rady právníků bychom měli větší šanci uspět u soudu. Pro každého ministra to byl ale boj, celá kauza je hrozná žumpa. Každý z nás byl mezi mlýnskými kameny," říká v rozhovoru Jozef Kubinyi...

Když před čtyřmi lety přišel Jozef Kubinyi na ministerstvo zdravotnictví, nechal si zpracovat právní audit. „Neměl jsem jinou možnost. V kauze Diag Human vládl takový chaos, že to bylo bezpodmínečně nutné,“ říká exministr zdravotnictví.

HN: Co tehdy z právního auditu vyšlo najevo?

Analýza vyloučila, že by Česko mohlo spor s firmou vyhrát. Já na tu dobu vzpomínám velmi nerad, protože právě kauza Diag Human mi zabrala plno času a za ta léta se na ní nabalilo tolik nesrovnalostí, které jsem neměl za tak krátkou dobu úřadování šanci zvládnout.

HN: V úřadu jste vydržel necelých pět měsíců do pádu Špidlovy vlády. Přesto se vám podařilo předat spor Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. A také vypovědět velmi nevýhodnou smlouvu pro právníka Zdeňka Nováčka, kterou s ním uzavřela vaše předchůdkyně Marie Součková.

Tak já jsem neměl jinou možnost, protože vyšlo najevo, že podle zákona má stát zastupovat zmíněný úřad a ne právník. Navíc právě tento úřad Součkové poslal několik dopisů, ve kterých ji vyzýval, aby to udělala. Nevím, proč se to nestalo. Příliš mu zřejmě důvěřovala, že opravdu může Česko od placení miliard zachránit. Osobně mi jí je líto, že její verdikt má dohru u soudu. Vlastně i smlouva pro Nováčka spustila audit.

HN: Jak to myslíte?

No byl jsem upozorněn, že Nováčkovi bylo vyplaceno dvakrát pět milionů korun a nejsou k tomu podklady. Proto jsem nakonec nechal udělat právní audit.

HN: Který z vašich předchůdců na ministerstvu podle vás udělal tu hlavní chybu v celé kauze?

Myslím, že zlomovým okamžikem bylo to, že se celá kauza převedla na arbitráž za ministra Stráského. Podle rady právníků bychom měli větší šanci uspět u soudu. Pro každého ministra to byl ale boj, celá kauza je hrozná žumpa. Každý z nás byl mezi mlýnskými kameny. Byly právní analýzy na to, že spor nevyhrajeme, ale jako státní úředník chcete peníze státu hájit do poslední chvíle. Navíc nikdo z nás nechtěl mít toho černého Petra, že za jeho působení se budou vyplácet miliardy korun. Byl to tlak a já na to nerad vzpomínám.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED nebo ZDE.

Petra Benešová, Hospodářské noviny


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Hospodářské noviny

Komentovat článek: U soudu bychom měli šanci, tvrdí exministr…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku U soudu bychom měli šanci, tvrdí exministr…

Komentáře

dalších 6 komentářů
cool Re:proč to nedají k soudu?  | 16. 08. 2008 19:20

Protože to není nic jiného než "český tunel". Tak se to dělá milí danoví poplatníci, tak se ty socanská lůzo nediv a jdi pěkně makat a platit řádně daně !!!Jinak přijde do týdne exekutor !!!

proč proč to nedají k soudu?  | 15. 08. 2008 12:55

?

Jiri Zelezny Kubinyi nese svuj dil viny  | 15. 08. 2008 09:47

Kubinyi nese svuj nemaly podíl viny na vznikle situaci. Resil podruzne věci jako smlouvu s Novackem, ale hlavni věc, „arbitraz“ samotnou nezrusil, ponechal ji v platnosti a poslouchal chybne rady pravniku, aby nechal zalezitost plavat a predal zalezitost jiné instituci. Bojar zadnou skodu nezpusobil.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné