Přejít na obsah

Účet za zdravotnictví: čtvrt bilionu korun

zpět
7.9.2009

Stále modernější a tím pádem i dražší léčba a složitější léčebné postupy mohou za to, že výdaje na české zdravotnictví stále rostou. Zatímco ještě v roce 2004 stačilo na jejich pokrytí něco málo přes 209 miliard korun, loni už bylo potřeba o pětinu více peněz...

Zdravotnické výdaje totiž v Česku v loňském roce dosáhly 259 miliard korun a poprvé tak překročily hranici čtvrt bilionu. Vyplývá to z nedávno zveřejněné zprávy Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS). Nejvíce zaplatily zdravotní pojišťovny. Z jejich účtů putovalo 200,5 miliardy korun. Nezanedbatelnou částku však vydaly také české domácnosti. „Se zohledněním inflace za rok 2008 ve výši 6,3 procenta a se započtením výběru regulačních poplatků dosáhly jejich výdaje více než čtyřiceti miliard korun,“ stojí ve zveřejněné zprávě. To je o pět miliard více než v předcházejícím roce. „Data ÚZIS jednoznačně vyvracejí slova kritiků, že do českého zdravotnictví jde v posledních letech méně peněz. Opak je pravdou, nárůst za poslední tři roky byl velmi dramatický,“ komentoval loňskou statistiku první náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr. Přestože letos i v Česku řádí ekonomická krize a ministerstvo odhaduje propad ve výběru zdravotního pojištění až ve výši deset miliard korun, podle Šnajdra bude nastolený trend pokračovat i v roce 2009. „Zdravotní pojišťovny mají z minulých let rezervy, ze kterých nárůst pokryjí. Odhaduji, že i v letošním roce dojde zhruba k šestiprocentnímu nárůstu výdajů. Předběžné odhady za první pololetí to potvrzují,“ řekl Šnajdr. Současná čísla jsou pořád jen odhadem, přesnější statistiky bývají k dispozici až v druhé polovině roku.

Filip Sušanka, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Účet za zdravotnictví: čtvrt bilionu korun

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Účet za zdravotnictví: čtvrt bilionu korun

Komentáře

dalších 9 komentářů
bebe 250 mld Kč nic není  | 7. 09. 2009 19:23

je to asi 820 Euro NA OBČANA NA ROK. V sousedním Rakousku je to 3000 Euro, a úroveň je stejná, v mnoha ohledech i lepší a k tomu u nás je spoluúčast 15 %, v Rakousku 25 %. Český pacient, slovy klasika- se vozí v Mercedesu za peníze na Škodovku.

navyšuje Co takto  | 7. 09. 2009 14:48

výdaje na zdravotnictví!!!???Nebo se chce občanům namluvit,že je to nenasytnost doktorů?Nebo je to předvolební agitka Šnajdra?

Kony Re:Chybí dotažená koncepce  | 7. 09. 2009 14:47

Ta informace je podivná v onom nárůstu 50 mld(myslím,že inflace tak veliká není).Informace o 50 mld by měla validitu,kdyby byla doprovázena nějakou analýzou,co oněch 50 mld spolyká!Koneckonců by taková informace měla vyvolat i zájem na MZd.Pravděpodobně se tak dít nebude.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné