Údaje SÚKL jsou zavádějící tvrdí Chudoba

„Kolik let bude ještě nutné upozorňovat na to, že údaje SÚKL jsou dosti
zavádějící? SÚKL totiž dopočítává ceny léků na maximální možnou (a tudíž
jen teoretickou) úroveň,“ reaguje na zveřejněné statistiky Státního ústavu pro kontrolu léčiv prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba…

Prezident České lékárnické komory reaguje na článek Češi utrácejí za léky

Kolik let bude ještě nutné upozorňovat na to, že údaje SÚKL jsou dosti zavádějící? SÚKL totiž dopočítává ceny léků na maximální možnou (a tudíž jen teoretickou) úroveň.

Je smutným faktem, že tato státní instituce si není schopna ani po letech nechat alespoň kvalifikovaně odhadnout výši skutečných nákladů na léky v ČR.

Nechápu proč p.ředitel Šmíd nevyslyší opakované poukazování na to, že jen zlomky marží se uplatňují u léků, které jsou v řádu miliard korun nakupovány „centrálně“ zdravotními pojišťovnami, že marže se téměř „neuplatňují“ u léků spotřebovávaných v nemocnicích, že po vstupu do EU pozorujeme zejména v příhraničních lékárnách zvýšený zájem spoluobčanů z EU.

A jak je to s vykazováním cen vzorků a rabatů léčiv, které firmy u některých léčiv poskytují v nezanedbatelné míře? Po letitých diskusích s výrobci léků, řediteli nemocnic, kolegy z lékáren, si stojím za názorem, že skutečné náklady na léky (ze zdravotního pojištění i placených hotově) jsou o 5 – 6 mld.Kč nižší než uvádí SÚKL, „astronomičnost“ uváděných marží distributorů a lékáren pak ani nekomentuji.

PharmDr. Lubomír Chudoba, www.Zdravi.Euro.cz

autor je prezdeint České lékárnické komory

Mgr. Jiří Zimák

Ano, tak to je, často se čísla interpretují tak, jak se to hodí k ovlivnění veřejného mínění. Tak tomu je i v komentování čísel o nákladech na léky v ČR. Nikde už se neuvádí, že: v roce 2004 realizovalo 30% obratu ve finančním vyjádření za léky 150 lékáren (tj. asi 6% všech zařízení lékárenské péče) – jedná se samozřejmě

převážně o ústavní lékárny (zdroj: Infopharm,a.s., 2005)! Jiný údaj z roku 2002, a dnes to nebude jiné, 400 lékáren tj. asi necelých 20%, realizuje 50% obratu za léky. To myslím situaci ilustruje více než jasně a umožňuje snadno i jinou (reálnější) interpretaci „nadstandardních“ zisků veřejných lékáren, zejména těch menších. A obchodní přirážka na léky, přepočtená na čistou marži lékárny, se po

snížení stala takřka nejnižší v Evropě. Každému, kdo nevěří nebo nechce věřit, lze poradit, ať si to zjistí a neplácá nesmysly o ziscích a maržích lékáren.

Ohodnoťte tento článek!