Přejít na obsah

Události, komentáře: Vyhlídky českého zdravotnictví

zpět
15.1.2016
léky
zvětšitlékyZdroj: Shutterstock

léky | Zdroj: Shutterstock

 

Hosty čtvrtečního pořadu České televize "Události, komentáře" byli náměstek ministra zdravotnictví Tom Philipp, expertka ODS pro sociální oblast Lenka Kohoutová a předseda zdravotnického výboru sněmovny Rostislav Vyzula.

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor: Ministerstvo zdravotnictví zjišťuje, nakolik seniory zatěžují doplatky za léky. Nechává si zpracovat rozbor, jestli současné kroky fungují a stačí. Lidi v důchodovém věku mají záruku preparátu zdarma v každé skupině léků a taky ochranný roční limit na doplatky 2,5 tisíce korun. Podle opozice podobné analýzy měly spíš cílit na těžce nemocné pacienty, bez ohledu na věk, a kroky ministra považují za populismus.

Svatopluk NĚMEČEK, ministr zdravotnictví /ČSSD/: Když pacient nad 65 let překročí, tak mu pojišťovna ty prostředky vrací, nicméně já mám signály, že část populace seniorů není dostatečně chráněná těmito dvěma opatřeními.

Leoš HEGER, místopředseda strany, poslanec a bývalý ministr zdravotnictví /TOP 09/: Musím konstatovat, že pan ministr Němeček neřekl nic v době, kdy má problémy se SÚKLem a s tím, že nedodává zákony a běží škobrtavě psychiatrická reforma, takže něco musel říct do médií pozitivního.

moderátor: No a se mnou už ve studiu sedí mí hosté. Tím prvním je Lenka Kohoutová, exposlankyně a expertka ODS na sociální věci, dobrý večer..

Lenka KOHOUTOVÁ, expertka strany pro sociální oblast /ODS/: Dobrý večer.

moderátor: Proti ní Tom Philipp, náměstek ministerstva zdravotnictví, dobrý večer i vám.

Tom PHILIPP, náměstek ministra zdravotnictví: Dobrý večer.

moderátor: No a ve spojení jsme také s Rostislavem Vyzulou, poslancem hnutí ANO a předsedou zdravotnického výboru, dobrý večer i vám.

Rostislav VYZULA, poslanec, předseda zdravotnického výboru sněmovny /ANO/: Dobrý večer.

moderátor: Paní exposlankyně Kohoutová, my jsme tady slyšeli, léky zdarma pro seniory, respektive bez těch doplatků, je tohle to věc, která opravdu v tuto chvíli tíží zdravotnictví?

Lenka KOHOUTOVÁ: To určitě ne, nicméně to, co pan ministr dneska řekl na tiskové konferenci, tak takových tiskových konferencí tato vláda má spoustu a je to spíše o jakémsi plácnutí do vody, ale nic není na papíře, není tady žádná analýza a především my musíme říct, že není obhajitelné rozdělovat lidi podle věku, ale podle toho, co potřebují a jestli opravdu jsou nemajetní a potřebují nějaký příspěvek na léky. Taky je zapotřebí říci, že tady máme určitou škálu léků, které je nějak členěna a v každé té skupině léků je nějaký lék, který je zcela zdarma. Také je zapotřebí si říci, že máme tady problém s nadužíváním léků, máme tady problém s tím, že v podstatě platba kompenzačních pomůcek, inkontinenčních pomůcek je špatně včleněná a nám tady nepomůže například u inkontinenčních pomůcek lepší vstřebatelnost, ale větší počty a podobně. A potom …

moderátor: Pardon, že vám skáču do řeči, a tak mi tedy řekněte, abych se vrátil na začátek, pokud je to, jak jste sama řekla, abych vás citoval, plácnutí do vody, proč to tedy podle vás pan ministr dělá?

Lenka KOHOUTOVÁ: Tak letos máme krajské volby, takže si myslím, že je to dobré předvolební gesto a říci, že něco uděláme, ale že to nejdříve musíme spočítat, tak v podstatě to sám říká, že se také může dopočítat, že se nic nestane. A já se domnívám, že opravdu nelze a nemůžeme obhajovat doplatky na léky věkem, ale například typem postižení, problémem, který je při nějaké atypické léčbě a podobně, ale rozhodně ne tímto způsobem.

moderátor: Pane náměstku, tak vysvětlete tady paní exposlankyni, proč jednak chcete jaksi proti, proti duchu nějaké rovnoprávnosti vydělovat skupinu, která bude mít nějaké privilegia, a druhá věc, proč oznamujete na tiskové konferenci něco, jenom že uděláte analýzu a že uvidíte?

Tom PHILIPP: Tak já musím zase se trošku ohradit proti tomuhle tomu. Je to tak, že v současné době zákon 48 zná hranici 65 let, která rozděluje v tuto chvíli občany na ty, kteří mají ochranný limit 5 tisíc, a ty, kteří mají ochranný limit 2,5 tisíce, proto to jako určitá možná trošku mediální zkratka takhle sklouzlo. Ministerstvu zdravotnictví samozřejmě jde o to a ministrovi především, že je třeba ochránit určité, určitý typ občanů, kteří v tuto chvíli se nenacházejí v situaci, která by byla bůhví jak růžová, protože tu prostě máme, máme občany, kteří nám píšou na ministerstvo, kteří se na nás obracejí o pomoc a kteří v tuto chvíli ne dobře vystačí s finančními prostředky, které mají na svůj měsíční, na svojí měsíční útratu. A nejde tedy …

moderátor: Promiňte, to znamená, že tedy v této skupině, omlouvám se, že vám skáču do řeči, tak prosím.

Lenka KOHOUTOVÁ: To nejsou všichni takoví, že jo, my nemáme všechny lidi nad 65 let v hmotné nouzi, ale máme spoustu jiných lidí /souzvuk hlasů/ …

moderátor: Tak, a já dám prostor panu náměstkovi, aby to mohl dokončit, ano. Pane náměstku.

Tom PHILIPP: S tím samozřejmě souhlasím, nemáme všechny, všechny občany nad 65 let v hmotné nouzi, máme občany mnohem mladší, kteří jsou, kteří třeba jsou zdravotně postižení, nemohou si vydělávat, jsou odkázáni na nějakou sociální dávku. Samozřejmě že ta analýza se, se bude týkat všech občanů a ten věk 65 let je dán prostě zákonem, a proto se o něm mluvilo, ale ta analýza tak, jak bylo potom v závěru té tiskové konference upřesněno, se bude týkat samozřejmě celého spektra občanů.

moderátor: Pane Vyzulo, mě by zajímalo, jestli podle vás je to plácnutí do vody, jak tady zaznělo po mé levici, nebo jestli to je věc, která, jak zaznělo po mé pravici, může pomoci občanům?

Rostislav VYZULA: Já se osobně domnívám, že to je poněkud odvádění pozornosti od základních problémů, které v současné době zdravotnictví má. Tohle to mně připadá jako opravdu populismus, kdy v době, kdy se zabýváme určitými problémy, které musíme akutně řešit, a mezi ty problémy patří to vlastně, když vycházíme z toho, co vlastně chceme, jaké zdravotnictví chceme, chceme zdravotnictví solidární a chceme zdravotnictví moderní a k tomu potřebujeme lidské zdroje a potřebujeme k tomu také financování. My nemáme transparentní financování v našem zdravotnictví. Z těch akutních záležitostí je to například to, já si myslím, že to je dokonce účelově teď, odvádění pozornosti od problému, který vznikl těsně před Vánocemi ve Státním ústavu pro kontrolu léčiv, SÚKLu. Kdyby …

moderátor: Promiňte, pane poslanče, že vám skáču do řeči, ale znamená to nebo čtu vaše slova správně, že říkáte, že ministr, koneckonců člen vaší koalice, jíž vy jste členem, v tuto chvíli se snaží zamést stopy nebo odvést pozornost od něčeho, co je mnohem důležitější, nějakým plánem, který v tuto chvíli nemá smysl?

Rostislav VYZULA: Já si myslím, že si musíme říkat pravdu. Tady jestli koalice, nebo nekoalice, tak jako není možné našim občanům říkat něco jiného, než co je nutné teď v současné době řešit. Ano, já si opravdu myslím, že to je odvádění pozornosti a že to tak nějak může souviset i s nadcházejícími volbami, jako je to prostě politika. Já jako, ty taktiky jsou jasné, ty jsou známé, ale jako já si myslím, že je potřeba především řešit ty problémy, které teď, teď jsou a na tom by se mohly získat politické body mnohem více než na tom, co bylo uvedeno v tiskovce.

moderátor: Pane náměstku, proč se snažíte odpoutat pozornost od důležitých věcí a od toho, co byste měli raději řešit?

Tom PHILIPP: To je otázka prostě priorit. Pro někoho třeba není úplně důležité, jestli tu je nějaká skupina občanů, kteří mají problém s tím vyžít, mají problém zaplatit své léky, pro které by mohlo být nějakým způsobem omezující právě třeba, mohly být omezující právě třeba ty doplatky na ty léky. Pro někoho je to prostě priorita, pro někoho to priorita není a nazývá to populismem. Já nevím, to si musí každý prostě přebrat sám.

moderátor: Já se omlouvám, ale pan poslanec, pan poslanec jasně řekl, že …

Tom PHILIPP: Tyhle ty, tyhle ty schůzky jsou naplánované většinou dopředu, pan poslanec, pan předseda teda zdravotního výboru, pan profesor, on naráží na situaci, která je v tuto chvíli na SÚKLu, ta situace byla zevrubně vysvětlená zdravotnímu výboru zrovna včera, věnovalo se tomu opravdu hodně času, zdravotní výbor si vyžádal ještě další informaci, dostane jí samozřejmě od ministerstva zdravotnictví. Myslím si, že se nám podařilo přesvědčit zdravotní výbor o tom, že nic nezakrýváme, naopak jsme se pustili do poměrně tvrdého boje s určitými firmami, které se snaží zatlačit SÚKL do koutu a jaksi vymoci si víc, než jaksi je zdrávo nebo než je jejich právo. Dělá to poměrně bezskrupulózním způsobem a my jsme se tomu postavili a ta reakce samozřejmě je prostě, ty firmy se brání a hledají různé způsoby a různé lidi, kteří potom jim nahrávají, aby nás přemohli, ale to se jim nezdaří.

moderátor: Pane předsedo, pan náměstek tady jasně řekl, že podařilo se to vysvětlit výboru, evidentně jste tam asi nebyl.

Rostislav VYZULA: No tak já jako chápu pana náměstka, že se pokouší chránit stanovisko ministerstva zdravotnictví, ale já jsem teda upřímně přesvědčen v současné době, že to vysvětlení nebylo dostatečné. Jednak pochopitelně je to složitá záležitost, takže nemohlo být v tak krátké době, kdy jsme se tomu věnovali, tak nemohlo být vysvětleno všechno, proto jsme si taky vyžádali další materiály. A je to opravdu složitá věc, nicméně opravdu bych se věnoval tady tomuto. Víte, na ministerstvu zdravotnictví, já chápu, že i ta záležitost s léky není jednoduchá, ono těch problémů je prostě celá řada, jako to není jenom tak jednoduché. Je to, je to záležitost priorit, je to záležitost toho, že si musí ministerstvo stanovit určitou koncepci, ale vždyť si vemte jenom to, že v podstatě my nemáme ve zdravotnictví žádnou základní koncepci, po které by se jelo třeba i několik volebních období, a potom samozřejmě dojde i pochopitelně na problematiku léků, která je taky závažná, ale to nejsou jenom léky, to jsou i zdravotnické prostředky, a to jsou právě ty lidské zdroje. Vždyť my máme v současné době situaci, velmi akutní situaci s nedostatkem zdravotnického personálu, hlavně zdravotních sester.

moderátor: Tak, pane profesore, já se omlouvám, já dám prostor Lence Kohoutové, která chce zareagovat.

Lenka KOHOUTOVÁ: Děkuju. To je tak, my tady pořád se pereme o tom, jestli něco je nějak a jestli nějaká chiméra je spojená s jinou chimérou. Říkejme to a nazývejme to jasnými jmény. ANO má zájem o ministerstvo zdravotnictví, a proto se vždycky takhle přestřeluje, ale neřekne se to základní, co teď až řekl pan poslanec v podstatě na konci, to je to, že základem musí být pacient, který má být léčen. Pacient, který rozhoduje o tom, kdo ho bude léčit a kde ho bude léčit. Je to o spoluúčasti, protože ať si to říkáme, jak chceme, tak jsme zrušili spoluúčast a dneska víme, že to odnáší spoustu finančních prostředků ze zdravotnictví. A stejně tak každý pacient by měl být schopen si svojí péči a ty náklady, které jsou s tím spojené, prostě zkontrolovat. A co dál je zapotřebí řešit, tak je to například vzdělání, když se bavíme o tom, že máme nedostatek zdravotních sester, já sama jsem původem zdravotní sestra a dneska každá zdravotní sestra musí být vysokoškolsky vzdělaná, jinak není registrovanou zdravotní sestrou, a to je velikánský problém, protože díky tomu máme velikánský problém s nedostatkem zdravotních sester. Sama pracuji v domově pro osoby se zdravotním postižením, kde máme zdravotní úsek a sehnat zdravotní sestru, sestru je v podstatě unikum. Stejně tak si máme říci, že to, že máme nedostatek zdravotních sil, a to, že jaksi se zvyšuje díky tomu, že se neplatí doplatky ve zdravotnictví, takže máme daleko větší naplněnost ve zdravotnictví, což je prokázáno, tak tím, že nemáme volné ruce ve zdravotnictví lékařů a zdravotních sester, tak tohle to má dopady ne na to, že budu vyléčen nebo léčen o něco později nebo že nějaký lék dostanu o den, o dva, o týden později, ale to, že to může stát někoho život.

Tom PHILIPP: Ale jako vemte to tak, že já s váma můžu naprosto souhlasit.

Lenka KOHOUTOVÁ: To jsem ráda.

Tom PHILIPP: Vy všechno, co říkáte, je pravda, máme málo zdravotníků. Kdo před námi dvakrát po sobě přidal 5 % na platech, na tarifních platech? Já myslím, že si to zdravotníci celkem jasně, jasně spočítají nebo si vzpomenou, kdy dostali naposledy přidáno, a tahle ta vláda v tom hodlá pokračovat i v příštím roce. Zdědili jsme systém zákon 95 o vzdělávání lékařů a farmaceutů, 96 oborů, naprosto rozdrobený systém vzdělávání, který se snažíme nějakým způsobem teďka rekonstruovat tak, aby byl jednak kompatibilní s Evropou a aby měl trošku hlavu a patu, snížit počet, snížit počet oborů, nastavit to tak, aby ty obory, aby bylo mezi těmi obory možno přecházet, aby ti lékaři mohli svojí erudici využít i třeba v jiném oboru. Co se týče sester …

moderátor: Já se omlouvám, ale není to příliš pomalé?

Tom PHILIPP: No, pomalé, zákony a legislativa je taková prostě. To nejsou věci, které se dají zlomit ze dne na den. Jenom ten legislativní proces od toho záměru do realizace toho zákona nebo respektive schválení toho zákona, když se využijí všechny, všechny, všechny zákonem dané časy, tak je kolem roku, takže to tak prostě, to tak prostě trvá.

Lenka KOHOUTOVÁ: Vy jste si to ještě zdelšili, že jo, při vašem vstupu do sněmovny a navíc máte chaos se schválením programu často, takže …

Tom PHILIPP: No, jasně, ale ty, ty debaty, ty debaty jsou složité, protože tam je hodně zájmů, je tam hodně, hodně vlivů.

moderátor: Tak já se omlouvám, já se omlouvám, ano.

Tom PHILIPP: I vzdělávání lékařů, i vzdělávání sester je velmi citlivá věc, je to nějak nastaveno, ti lékaři nyní mají nějaké atestace, sestry mají nějaké vzdělání a teď se to musí nějak rozumně, rozumně usadit, aby to začlo fungovat pořádně.

moderátor: Tak a já dám prostor panu poslanci Vyzulovi. Mě by zajímalo vaše reakce na to, co tady zaznělo, jestli ministerstvo koná rychle podle vás a dostatečně rychle.

Rostislav VYZULA: Já se teda musím opravdu přiklonit k opačnému názoru, protože nezdá se mi, že by ministerstvo jednalo rychle. Vezměme si jenom to, že byla jakési programové prohlášení, byla jakási koaliční smlouva a tam bylo stanoveno, že opravdu jedna z věcí, kterou potřebujeme, potřebujeme napravit vzdělávání, postgraduální vzdělávání lékařů a také nelékařů. V roce, podle legislativního plánu v roce 2015 už na začátku nebo v první polovině jsme měli mít ve sněmovně, to znamená už po schválení vládou aspoň ten první zákon, který se týká vzdělávání lékařů. Dodnes ho nemáme. Stále je v legislativní radě vlády.

moderátor: Tak, a já vám skočím do řeči, omlouvám se za to, co to znamená podle vás? Znamená to, že ministerstvo nefunguje nebo že to ministr nebo pan ministr nezvládá? Co to znamená, pokud říkáte, že dodneška ten zákon není ve sněmovně?

Rostislav VYZULA: Tak určitě někdy, jako já chápu, že to není jednoduchá záležitost, že určitě kolem toho byla celá řada diskusí s odbornými společnostmi, že tam byla celá řada lobbingu, ale pochopitelně jako jestliže mám takovýto zájem anebo je taková nutnost, ne zájem, ale nutnost, protože i když se zákon pak schválí, tak pak trvá ještě několik let, než se vlastně situace napraví nebo znormalizuje, tak prostě hned od samého začátku na tom silně intenzivně pracuju. A já se domnívám, že k tomu tedy nedošlo, protože …

moderátor: A to znamená tedy podle vás co?

Rostislav VYZULA: Jako kdyby se na tom zákonu …

moderátor: Já se omlouvám, pane náměstku, necháme domluvit pana poslance. Pane poslanče, co to tedy podle vás znamená?

Rostislav VYZULA: Já jsem přesvědčen, že kdyby se na tom zákoně nebo na obou těch zákonech pracovalo intenzivně od samého začátku, tak že ho máme v té polovině roku 2015. A ne abychom na něj stále čekali.

moderátor: Tak pan ministr a ministerstvo nekoná dostatečně rychle, nepracuje dostatečně rychle, pane náměstku.

Tom PHILIPP: Tak tady neobhajuju přímo svojí práci, nicméně je třeba si říct, že těch zájmových skupin je opravdu hodně. Všichni víme o tom, že prostě zákony, které nejsou dobře projednané, které nemají společenský nějaký konsensus, a ten se právě získává těma jednáníma, tak že většinou buďto přes tu Poslaneckou sněmovnu vůbec neprojdou, anebo potom projdou s takovými změnami, které z nich udělají určité prostě invalidy. My jsme se věnovali těm, tomu vysvětlování, proč to tak chceme, odborným společnostem. Vemte to tak, že my vlastně část těch oborů vlastně z těch základních přesouváme do, do nástavbových v podstatě, to znamená, že pro ty společnosti to je …

moderátor: Já se ale omlouvám, ten předpoklad, že usednete ve vládě, jste mohli mít, a proto jsem předpokládal, že třeba tyhle ty věci budou už nějakým způsobem zpracovány dopředu.

Tom PHILIPP: Nejde o to mít to zpracované, jde o to to projednat, a to je, to je těžké. Není těžké to napsat na papír, to samozřejmě dá nějakou práci, ale není to to nejsložitější. Nejsložitější je získat pro to ty lidi, tu veřejnost, tady v tom případě odbornou veřejnost, která samozřejmě není úplně nakloněna úplně všem našim nápadům a samozřejmě každý má rád svůj obor a každý z nich, každý z lékařů by ho viděl rád jako základní.

moderátor: Tak já dám prostor paní exposlankyni. Vy když to sledujete nejenom z opozice, ale v zásadě i z distancu, máte pocit, že v takovéhle atmosféře se dá vůbec nějakým způsobem pohnout kupředu a ty zákony jaksi schválit?

Lenka KOHOUTOVÁ: Tato sněmovna je paralyzována tím, že koalice neumí si schválit dostatečně včas program, projednat jednotlivé body tak, jak je potřeba, nechá se, nechá si jednotlivé body vyautovat, neumí si je táhnout dopředu, neumí si naplánovat správně program. Vezměte si, jak dlouho se schvaluje program a kolik je tam nevyřízených a jak dlouho bodů. To ani sněmovna, ve které jsem seděla já …

moderátor: Pardon, ale není to také někdy trochu vina opozice?

Lenka KOHOUTOVÁ: Já si myslím, že opozice v tomto směru blokuje a ne tak, že by jaksi dělala obstrukce, ale blokuje projednávání elektronické evidence tržeb, ale ostatní zákony si nedokážu představit, že by tímto způsobem blokovala. Je to naopak o diskusi, je to o funkci organizačního výboru, který se dokáže ve sněmovně domluvit, a je to o práci jednotlivých předsedů klubů, kdy pořád se nejvíc dělný ukazuje nakonec náš předseda klubu Zbyněk Stanjura, ke kterému všichni chodíte na rady, jak se to dělá.

moderátor: Tak já to budu považovat za takovou tečku pochválení vašeho pana předsedy, dobře, budeme to brát jako takový bonmot na konec. Pánové, já se omlouvám, bohužel čas nám už nedovolí, takže paní exposlankyně, pánové, těšilo mě v Událostech, komentářích. Hezký večer, na shledanou.

Lenka KOHOUTOVÁ: Hezký večer.

Tom PHILIPP: Hezký večer.

Rostislav VYZULA: Hezký večer, děkuji.


Komentovat článek: Události, komentáře: Vyhlídky českého…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné