Přejít na obsah

Udělám vše pro to, aby se vaše platy zvýšily, slíbil Heger zdravotníkům

zpět
19.8.2011
peníze, euro
zvětšitpeníze, euroZdroj: kunst-fuer-alle.de

peníze, euro | Zdroj: kunst-fuer-alle.de

 

Ministr zdravotnictví Heger pokládá platové požadavky zdravotníků za legitimní. Ví, že oblast mezd byla dlouho podceněna, což vedlo k určité nervozitě zdravotníků. Ze státního rozpočtu ministr žádné kompenzace žádat nebude. Resort musí podle něj vyjít s tím, co se vybere na pojistném.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) ve čtvrtek ujistil lékaře a sestry, že udělá maximum pro to, aby příští rok dostali přidáno. Podle slibu vlády v memorandu, které podepsal ministr před půl rokem s lékařskými odbory, mají v roce 2012 stoupnout platy ve zdravotnictví o deset procent. Zdravotní pojišťovny ale chtějí nemocnicím platit za léčení méně. „Politická vůle je zcela stoprocentní a my vyvineme veškeré úsilí, abychom memorandum naplnili,“ řekl ministr novinářům. V memorandu jsou konkrétní částky navýšení jen pro letošní rok.

Lékaři dostali o 5000 až 8000 korun víc podle kvalifikace a délky praxe, platy jim tak stouply téměř o 20 procent, z průměrných 50 000 na zhruba 60 000 korun. Další zvyšování v příštím roce je v memorandu podmíněno zvyšující se efektivitou zdravotnického systému. „Oblast lékařských mezd se stala jedním z vzácných sektorů v našem hospodářství, které takové platové nárůsty měly,“ podotkl ministr. Připomněl rovněž, že když se letos diskutovalo o tom, kde se na takové navýšení vezmou peníze a jestli se ve zdravotnictví najdou, tak byly velké pochybnosti, a přece jen se to podařilo.

Heger podle svých slov pokládá platové požadavky zdravotníků za legitimní. Ví, že oblast mezd byla dlouho podceněna, což vedlo k určité nervozitě zdravotníků. „Ta nervozita vede k tomu, že úspory a kroky ke zvyšování efektivity se hledají těžko. Proto bychom byli rádi, aby nám zdravotníci věřili, že uděláme maximum, aby tento trend navyšování platů pokračoval,“ ujistil ministr.

Heger: Hlavní je stabilita systému

Komplikací může být fakt, že v příštím roce zatíží změny daně z přidané hodnoty zdravotnictví čtyřmi miliardami, především v oblasti léků a zdravotnického materiálu. Ministerstvo zpracovává analýzy pro jednotlivé obory zdravotní péče, aby zjistilo, kde dopad bude větší a kde menší.

Podle výsledků upraví Heger úhradovou vyhlášku tak, aby více zatížené obory měly od pojišťoven nějakou kompenzaci.

Celý článek najdete na serveru iHNED.cz nebo ZDE.


Komentovat článek: Udělám vše pro to, aby se vaše platy zvýšily,…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Udělám vše pro to, aby se vaše platy zvýšily,…

Komentáře

další 3 komentáře
98 Slibem neurazíš,  | 22. 08. 2011 00:46

ani memorandem.

katango Udělám všechno pro to, aby...  | 19. 08. 2011 19:32

To slibujou i fotbalisti před zápasem a nakonec to pro.erou. No,možná se i snažit bude, ale výsledky přes veškerou snahu nebudou žádné.

Ignácius Reilly Titulek  | 19. 08. 2011 10:18

Jak "udělám vše pro to.." ?! Memorandum snad zní jasně.... Nebo že by náš hodnej a seriozní strejda Heger (přezdívaný údajně některými hradeckými kolegy "taťka Siemens") nebyl tak hodnej a seriozní? To se mi nechce věřit. Je přece z úplně nové strany, která má úplně nové a čisté politiky, a ti to s námi musí myslet dobře. ;-))

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné