Přejít na obsah

Údržba zdravotnických přístrojů i školení by mohly být jednodušší

zpět
27.2.2017
zvětšitZdroj: FN Brno

Zdroj: FN Brno

 

Zdravotnickým zařízením by se mohla zjednodušit odborná údržba a opravy přístrojového vybavení i školení zaměstnanců o používání a obsluze přístrojů. Tyto činnosti by mohl provádět širší okruh lidí než nyní.

Vláda novelu zákona o zdravotnických prostředcích poslance KDU-ČSL Víta Kaňkovského, jež by prakticky znamenala návrat k dřívější praxi, v pondělí podle podkladů podpoří. Změna by měla přinést úspory, ve zdravotnictví by mohlo jít o stamiliony korun ročně.

Nyní může školit zdravotnické zaměstnance i pracovníky dovozců a distributorů přístrojů osoba poučená výrobcem, což pro ně podle Kaňkovského znamená neúměrnou finanční zátěž. Výrobci jsou často zahraniční a jejich instruktoři musejí přijíždět třeba do nemocnic i několikrát do měsíce. Nově by mohli vést školení i lidé, kteří by k této činnosti dostali od výrobce zplnomocnění. Mohli by navíc pověřit i jiné osoby.

„Každá nemocnice má stovky přístrojů, větší i tisíce. I jen vedení evidence o školení je složité,“ řekl už dříve Kaňkovský. Pokud by předloha platila, stejně jako v minulosti by stačilo, aby byl proškolen jeden zaměstnanec, který by pak školil další. Nemocnice by tak po přijetí nového zaměstnance, který se obvykle musí proškolit v ovládání většího počtu přístrojů, nemusela povolávat školitele výrobců.

Zatímco nyní může provádět i běžný servis jen pracovník firmy, která přístroj dodala, do budoucna by se o něj mohli starat i kmenoví zaměstnanci zdravotnických zařízení. Výrobce by musel s takovým postupem souhlasit, tito zaměstnanci by museli být proškoleni. Podle Kaňkovského by šlo například o technické kontroly, výměny pojistek a revize, nikoli třeba o náročné opravy složitých přístrojů.

Schválení novely bude na zákonodárcích. Kaňkovský chce, aby o ní poslanci rozhodli zrychleně v prvním čtení.


Komentovat článek: Údržba zdravotnických přístrojů i školení by…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné