Přejít na obsah

Úhrady zdravotnické péče na příští rok asi opět určí ministerstvo

zpět
17.9.2009

Letošní poslední dohadovací jednání je naplánováno na čtvrtek, možnost nalezení shody však není příliš pravděpodobná. ČTK to řekl Stanislav Fiala z Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN). "V podstatě je to jednání jen formální," uvedl Fiala...

Ministerstvo zdravotnictví zřejmě opět bude muset rozhodnout o výši úhrad za zdravotnickou péči v příštím roce. Naposledy o nich svou vyhláškou rozhodovalo před rokem poté, co zástupci nemocnic a zdravotních pojišťoven nenašli kompromis. Letošní poslední dohadovací jednání je naplánováno na čtvrtek, možnost nalezení shody však není příliš pravděpodobná. ČTK to řekl Stanislav Fiala z Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN).

„V podstatě je to jednání jen formální,“ uvedl Fiala. Nemocnice se počátkem září pokusily prosadit navýšení plateb od pojišťoven o sedm procent, pojišťovny to však s odkazem na ekonomickou krizi a pokles příjmů z pojistného odmítly. Ministerstvo zdravotnictví již dříve uvedlo, že výdaje pojišťoven v době současné krize navyšovat nechce.

Dohadovací řízení o úhradách za péči na následující rok se koná každoročně, většinou v září. Zástupci lékařů, nemocnic a ambulancí několik dnů diskutují s pojišťovnami o tom, kolik peněz dostanou za poskytovanou péči. Letos je situace oproti loňskému roku, kdy jednání skončila také neúspěchem, ještě vyhrocenější; obě strany své často protichůdné názory odůvodňují právě ekonomickou krizí.

Skepticky na možnost nalezení společného řešení obě strany pohlížely již po minulém jednání. Zástupci Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) sice možnost dohody nevyloučili, podle Fialy však od nich nemocnice již žádnou nabídku nedostaly. „Proto bohužel se změnou nepočítáme,“ konstatoval Fiala. Vyjádření VZP se ČTK nepodařilo získat.

„Některé skupiny doktorů se už s pojišťovnami dohodly,“ řekl dnes ČTK mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň, jmenoval například gynekology, zubaře a záchranné služby. Pokud ostatní lékaři a nemocnice s pojišťovnami nenajdou kompromis, bude ministerstvo podle Sršně s konečným rozhodnutím čekat na přijetí státního rozpočtu pro příští rok.

Se zvýšením úhrad oproti letošku však ministerstvo nepočítá. Pojišťovny totiž zřejmě ještě letos téměř vyčerpají své rezervy z předchozích let. „Je třeba si uvědomit, že v celkové atmosféře ekonomické krize a snižujících se příjmů se nedá hovořit o tom, že by mělo dojít k nějakému výraznému navyšování úhrad,“ míní Sršeň. „Žijeme v ekonomické realitě, kde se uskrovňují všichni,“ dodal.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Úhrady zdravotnické péče na příští rok asi opět…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Úhrady zdravotnické péče na příští rok asi opět…

Komentáře

dalších 21 komentářů
lékař5 Re:Posrání? ... ze Te to fakt zivi?  | 18. 09. 2009 15:35

Poslání mě neživí, meducína zatím ano. Jiný zdroj příjmu nemajíc. Bohužel.

Jiri Wicherek Ad  | 18. 09. 2009 10:09

"Je třeba si uvědomit, že v celkové atmosféře ekonomické krize a snižujících se příjmů se nedá hovořit o tom, že by mělo dojít k nějakému výraznému navyšování úhrad," míní Sršeň. "Žijeme v ekonomické realitě, kde se uskrovňují všichni," dodal. Hmmm, roztomile, kdyz nejsou úpovodne, tak prijde krize.... furt neco.... V obdobi ekonomickeho rustu u nas podil vydaju na zdravotnictvi vzhledem k HDP, jako v jedinem resortu, klesal - uskrovnovat se byli nuceni JEN zdravotnici. V obdobi stagnance, ba i poklesu se s uskrovnovanim opet apeluje HLAVNE na zdravotniky. Najme pak apeluji ti, o jejichz uskrovnovani nemuze byt ani reci. Chucpe.

léksř kolegové ,nebrečte!  | 17. 09. 2009 18:03

Je to přece vše komplot amerických imperialistů. tak pravil Jiří.On nás vyvede z marasmu sk světlým zítřkům.Bude jedna pojiš´tiovna,jeden vůdce,jedna strana. Budeme rádi,že budeme moci pracovat pod obrazem jednoho vůdce. A ten ješitný stařík na Hradě,který už bude ve výslužbě a který se zachoval jako Beneš vůči Gottwaldovi , se bude hezky usmívat, hůlkou poklepávat a spolu s dalšími geronty užívat bezplatného zdravotnictví-vždy´t si přece celý život/nebo část/ platil pojištění,ne?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné