Přejít na obsah

UK dnes představí svůj návrh zákona o univerzitních nemocnicích

zpět
20.11.2008

Univerzita Karlova v Praze chce dnes představit svou verzi návrhu zákona o univerzitních nemocnicích a univerzitních zdravotnických pracovištích. Podle mluvčího univerzity Václava Hájka jde o alternativní návrh k textu ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS). Julínkův návrh původně počítal s převedením univerzitních nemocnic na akciové společnosti, pedagogové i medici proti Julínkovým záměrům už dříve protestovali...

Univerzity prosazují nemocnice jako veřejné neziskové organizace, jak je to podle nich v Evropě běžné. Obávají se, že v akciových společnostech ztratí vliv na výuku a výzkum. Klesne kvalita výchovy, což se projeví ve zhoršení kvality péče. To podle nich dopadne na pacienty.

Akademický senát UK v květnu oznámil, že pokud by se Julínkův návrh podařilo uskutečnit, univerzita ukončí výuku na svých pěti lékařských fakultách a fakultě farmaceutické.

Ministr Julínek dnes částečně uspěl, když vláda na svém zasedání schválila tři ze čtyř zásadních reformních zákonů, které předložil. Kabinet dnes schválil zákony o zdravotních službách, o specifických zdravotních službách a o záchranné službě. Dopracovat se podle ministrů má novela o veřejném zdravotním pojištění.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: UK dnes představí svůj návrh zákona o…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku UK dnes představí svůj návrh zákona o…

Komentáře

dalších 5 komentářů
ODSsman At jdou k certu  | 22. 11. 2008 21:47

ti zakomplexovani akademici, kdo leci lidi? univerzita nebo nemocnice? jde jim jenom o to, aby meli vliv bez jakekoliv zodpovednosti za spravne hospodareni. ODS nesmi povolit a musi prosadit akciovky - to je jediny zpusob jak efektivne ridit takove kolosy jako jsou FN.

Eva na univerzity musí přispívat jak školství tak zdravotnictví.  | 20. 11. 2008 23:33

A ještě výzkum.Nechat jim vypracovat -řízení jak pojišťoven tak některých zdr.zařízení.Nedávat jen těm "vygumovaným"Šnajdr ,Hroboň,A TÉ NEKONEČNÉ AROGANCE Julinkovi.Byť s něčím člověk souhlasí.Ale oni to dělají špatně.Vzali za špatný konec a obviňují pacienty.Lékařům dali regulaci místo aby je zaplatili.

777 Re:Re:Jádro pudla  | 20. 11. 2008 15:37

Podle meho nazoru je uz ze sve podstaty vicezdrojove, vicekolejne. Napriklad lekari, kteri uci na LF a zaroven leci ve FN, maji zpravidla uvazek pedagogicky i zdravotnicky, tudiz se na jejich financovani podili jak nemocnice, tak skolske prostredky (univerzita, potazmo MSMT). Totez plati i pro vyuzivani zdravotnickych prostredku atd. Kdyz ve FN nekoho "zafacujete" (v pritomnosti mediku), neni uplne jasne, jestli je to v ramci vyuky (a tudiz je obinadlo "vyukovou pomuckou" placenou skolstvim), nebo ne. Nebo ne?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné