Ukrajinští lékaři naši pomoc raněným někdy sabotují

Člověk v tísni

Hledání těžce raněných vhodných pro léčení v Česku bylo vyčerpávající. V Kyjevě stále panuje chaos, popisuje Ivo Dokoupil z nevládní organizace Člověk v tísni.

V kyjevských ulicích se už nebojuje. Dá se říct, že původní nápor postupně opadá?

S tím jsme sice počítali, ale nemusí to být pravda. Máme totiž problém s ukrajinskými lékaři, kteří nechtějí své pacienty příliš vydávat, a někteří naši snahu dokonce sabotují. Pravděpodobně proto, aby nevyšla najevo úroveň tamního zdravotnictví.

V čem je ukrajinské zdravotnictví horší?

Je silně podfinancované, personál nemocnic je dlouhodobě přetížený a unavený. Lékařské přístroje jsou 20 až 30 let zastaralé. Právě proto se snažíme těžce zraněným nabídnout lepší péči v Česku.

Jaká zranění mají Ukrajinci, kteří se budou léčit v Česku?

Jsou tam například průstřely hlavy, hrudníku, někteří lidé mají amputované části končetin. Další ranění přišli o oko, protože speciální jednotky Berkut střílely gumovými projektily do obličeje.

Bylo náročné tyto lidi na Ukrajině vytipovat?

Museli jsme využít všechny dostupné kanály, protože nikdo nevede centrální evidenci. Všechno tu probíhá velmi chaoticky. Od soboty ráno jsme jezdili po nemocnicích, některé jsme navštívili i víckrát. Lidi zraněné při demonstracích často v nemocnicích schovávali pod falešnými údaji nebo je lékaři bez kvalitního ošetření ukrývali po bytech. Policie totiž donedávna kontrolovala záznamy nemocnic a přijaté pacienty se střelnými zraněními rovnou odvážela do vězení. Museli jsme proto využívat i noviny, televizi, rozhlas nebo internet, aby se lidé o námi nabízené pomoci dozvěděli.

Kolik Ukrajinců nakonec zamíří do českých nemocnic?

Ve dvou letadlech, která dnes (ve čtvrtek – pozn. red.) odletí,máme zapsáno 27 lidí a připravujeme seznam i na třetí letadlo. To by mělo do Česka přiletět během několika dní, zřejmě ještě do konce týdne. O celkovém počtu musí rozhodnout vláda,myjsme připraveni dát dohromady ještě velké množství lidí.

Při střetech neutrpěli zranění jen odpůrci uprchlého prezidenta Viktora Janukovyče. Týká se česká pomoc i zraněných policistů?

Ti účastníci druhé strany konfliktu, policisté a příslušníci jednotek Berkut, se obvykle neléčí v běžných státních klinikách. Přesto jsme tu měli případ jednoho člena Berkutu, který o léčbě v Česku uvažoval. Jeho rodina se ale nakonec rozhodla jinak. Ve skupině Ukrajinců přepravených do Česka jsou tak momentálně jen demonstranti a stoupenci dosavadní opozice.

Jak dlouho mohou zranění Ukrajinci v Česku zůstat?

Není to nijak časově omezené. Předpokládám, že se ti lidé vrátí do vlasti, až se doléčí, podstoupí rehabilitaci a budou v dobrém stavu.

V Kyjevě jste strávil několik dní. Můžete popsat atmosféru, která tam nyní panuje?

Je to hodně emotivní. Lidé tu vlastně zažili hrozný masakr. Místa kolem náměstí Nezávislosti a Hruševského ulice, kde se odehrávala krveprolití, jsou pokrytá květinami a svíčkami. Atmosféra je hodně truchlivá. V nemocnicích přitom stále umírají lidé, na Majdanu se ještě loučí se zemřelými – ve středu jsem byl jednoho takového ceremoniálu svědkem.

Ohodnoťte tento článek!