Přejít na obsah

Úložiště dat soukromí pacientů nerespektuje, tvrdí ÚOOÚ

zpět
12.3.2010
počítač
zvětšitpočítačZdroj: monster.com

počítač | Zdroj: monster.com

 

Novela zákona o léčivech ochranu dat v centrálním úložišti receptů neřeší. Myslí si to alespoň Úřad pro ochranu osobních údajů, který zároveň vyvrátil informace ministerstva, že by byly připomínky úřadu do návrhu novely zapracovány.

Tvrzení, že do návrhu novely byly zapracovány připomínky Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), který již v minulosti proti úložišti receptů vystoupil, patřilo mezi jeden z hlavních argumentů předkladatele, tedy ministerstva zdravotnictví.

Jenže podle Úřadu to tak docela pravda není. (Pohlášení ÚOOÚ čtěte ZDE)

V průběhu připomínkování novely prý ke shodě mezi oběma aktéry nedošlo. „Dle Úřadu nejsou dostatečně respektovány principy ochrany osobních údajů, a úložiště se tudíž nejeví jako šetrné k soukromí pacientů, lékařů i lékárníků,“ uvedla tisková mluvčí úřadu Hana Štěpánková.

Pravdě podle ní neodpovídají ani informace, že uvedenou novelou jsou pouze napravovány nedostatky zjištěné kontrolou. Jenže ministerstvo si stále stojí za svým. Požadavkům úřadu v oblasti ochrany soukromí pacientů prý vyhovělo.

„Snažili jsme se požadavkům úřadu vyhovět v maximální míře. Podle našeho názoru respektuje novela ochranu osobních údajů a soukromí pacientů,“ uvedl pro Zdraví.Euro.cz legislativní náměstek ministryně Martin Plíšek.

Úřad požadoval zákonnou ochranu

Úložiště už je vybudováno, ale nevyužívá se, protože ÚOOÚ loni v říjnu nařídil údaje o pacientech zničit. Požadoval úpravy toho, kdo smí s daty zacházet.

Podle ministerstva přesně toto současná novela řeší. Úřad se ale domnívá, že rozhodně ne dostatečně. Podle Plíška bylo prý navíc při jednání s ÚOOÚ jasně řečeno, že data mohou být shromažďována, pokud to bude na základě zákona, což ministerstvo novelou řeší.

Plíšek: Úřad by měl kritiku konkretizovat

Podle Štěpánkové je v médiích vznik centrálního úložiště často zdůvodňován jen potřebou zpřísnit prodej léků, z kterých lze vyrábět drogy.

„Naprosto je však zamlčován fakt, že navrhovaná podoba úložiště tento účel široce překračuje: návrh zákona pouze obecně stanoví skupinu činností, k nimž bude stát oprávněn osobní údaje z receptů využívat, a to bez souhlasu pacientů,“ upozornila dále.

Ministerstvo ale s takovou interpretací nesouhlasí. „Data jsou zpracována státním úřadem a novela říká, že jiné subjekty nemají do databáze přístup a že údaje musejí být zpracovány pouze k účelům, které zákon stanoví,“ dodal Plíšek s tím, že úřad sice novelu zkritizoval, ale nijak konkrétně.

„Když někdo řekne A, musí dodat i B, ne jen naznačit, že ochrana soukromí není respektována, ale také přesně dodat proč,“ pokračoval Plíšek.


Komentovat článek: Úložiště dat soukromí pacientů nerespektuje,…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Úložiště dat soukromí pacientů nerespektuje,…

Komentáře

dalších 6 komentářů
pacient Čí lidská práva ?  | 13. 03. 2010 10:01

Zdá se mi, že začínáme blbnout! Ona ochrana jednoho často porušuje práva druhého: dokud byla poviná evidence nakažených pohlavními chorobami, byli automaticky zváni na vyšetření rodinní příslušníci, nakažený byl povinen sdělit, s kým se stýkal a šíření bylo z velké části podchyceno. Dnes "má právo na ochranu soukromí" a vesele nákazu šíří. Povinná očkování chránila nejen očkované, ale i jejich okolí před šířením nákaz : neměli jsme dětskou obrnu, černý kašel, omezili TBC a pohlavní choroby. Dnes chráníme soukromí jednoho, aby mohl nakazit druhého... Mívali jsme nejnižší kojeneckou úmrtnost na světě. Pokud zavádíme do všeho komerci - je to daň.. Pokud kvůli komerci omezíme informace, porušujeme tím práva těch zdravých na informace a navíc ohrožujeme jejich zdraví. Každý idiot ochotně vyplňuje dotazníky různých soutěží, aby vyhrál propisovačku či auto - veškeré poskytnuté údaje těchto soutěží slouží výhradně komerci - ale když jde o identifikaci majitelů jakési firmy, o registraci narkomanů a pod., můžeme se z evidence zbláznit.....Na druhou stranu zveřejňujeme data konfidentů, estébáků a ti nemaji práva? Buď měli být odsouzení - nebo platí práva jen pro někoho?

člověk komerční léky bez předpisu a vyhodnocování dat  | 12. 03. 2010 17:07

Distribuce a výroba léků, zejména drahých, je přece nějak organizovaná,někde zaznamenávaná, objednávaná, předem přes smlouvy, i vzhledem k dostupnosti, výrobcům, vysokým nákladům pořízení. Věřím že v lekárnách tržně si koupíte potravinové doplňky, vitamíny, ap. O tom nikdo centrálně data nepovede, zda ujíždíte na vit. C, nebo B, či si dáte echinaceu, paralen,. Tady jde o ty recepty , která mají rodná čísla, pojišťovnu,kdo je vystavil, a na to je stejně nějaká databáze. Aby nebyly falešné.

J.S. naivita a nezbytnost vyhodnocování dat  | 12. 03. 2010 13:46

Pane člověku, tímm co píšete ale přiznáváte, že ta databáze má být určena ke komerčním účelům. Tedy přesně to, co SÚKL popírá.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné