UNAIDS: Antiretrovirotiky se už léčí více než polovina lidí s HIV

Boj mezinárodního společenství s virem HIV má podle Organizace spojených národů úspěch. Poprvé se například podařilo zajistit více než polovině z 36,7 milionu nakažených lidí antiretrovirové léky.

Od roku 2005 se také výrazně snížil počet obětí syndromu získaného selhání imunity (AIDS). Ročně mu nyní podlehne milion lidí. Zatímco vývoj v Africe je optimistický, starosti odborníkům dělá situace ve východní Evropě. HIV nakažených přibylo také v České republice.

„Poté, co jsme splnili cíl na rok 2015, aby léčbu dostalo 15 milionů lidí, směřujeme k dosažení cíle na rok 2020 – a to je 30 milionů léčených,“ uvedl ředitel agentury OSN pro boj s AIDS (UNAIDS) Michel Sidibé.

Úspěch v boji s virem HIV zaznamenala OSN především v jižní a východní Africe, kde počet nově nakažených od roku 2010 do loňska klesl o 29 procent. U dětí z těchto oblastí je stav dokonce ještě lepší. Počet nově nakažených se mezi lety 2010 a 2016 snížil o více než polovinu. Střední délka života díky úspěšnému boji s AIDS vzrostla v těchto oblastech Afriky za posledních sedm let o deset roků.

Starosti naopak odborníkům přidělává vývoj ve východní Evropě a v částech Asie, kde případů nákazy virem HIV přibývá. V Rusku za posledních sedm let počet nakažených vzrostl o 75 procent.

Podle zprávy přibylo od roku 2010 do loňska lidí nakažených HIV také v České republice. Zatímco před sedmi lety žilo v Česku asi 1800 nakažených, loni jich bylo už asi 3400.

Po celém světě se podle zprávy loni nakazilo virem HIV především kvůli nechráněnému sexu nebo použití infikované injekční stříkačky 1,8 milionu lidí.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!