Přejít na obsah

UNICEF: V Jemenu je až půl milionu dětí v ohrožení života

zpět
27.3.2017
*Afrika, chudoba
zvětšit*Afrika, chudobaZdroj: Shutterstock

*Afrika, chudoba | Zdroj: Shutterstock

 

Kvůli válce, hladu, nemocem a chudobě je v Jemenu v ohrožení života přibližně 462.000 dětí. Od začátku konfliktu v roce 2014 jde o nárůst o 200 procent.

Akutní podvýživa v nejchudší zemi na Blízkém východě je důsledkem nedostatku potravin a kolapsu dodávek vody v mnoha městech. Mnoha rodičům nezbývá než se zadlužit, aby mohli svým dětem koupit něco k jídlu.

Kolem dvou milionů dětí nechodí do školy, protože je to nebezpečné a neboť musí pracovat. Ze zoufalství rodiče často dovolují, aby milice rekrutovaly stále mladší chlapce a dívky se provdávaly v útlém věku.

Konflikt mezi jemenskou sunnitskou vládou prezidenta Abdar Mansúra Hádího a menšinovými šíity trvá od roku 2014 a dosud si vyžádal nejméně 10.000 lidských životů.

Vládní jednotky mají nyní pod kontrolou zhruba 70 procent území na jihu a východě země, povstalci ovládají severozápad včetně metropole Saná. Dočasným sídlem vládních úřadů je proto nyní Aden.

Od jara 2015 pomáhá vládním jednotkám mezinárodní koalice v čele se Saúdskou Arábií, šíitské povstalce podporuje Írán. Chaosu v zemi využívá teroristická síť Al-Káida, jejíž bojovníci útočí hlavně na vládní jednotky a snaží se dobývat území na jihu země.


Komentovat článek: UNICEF: V Jemenu je až půl milionu dětí v…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné