Přejít na obsah

Univerzita: strach ze změny nemocnic

zpět
6.2.2008

Změny, které čekají brněnské zdravotnictví, se netýkají jen úrazovky. Už v lednu příštího roku by se měly dvě brněnské fakultní nemocnice přeměnit na univerzitní akciové společnosti, které bude většinovým podílem spravovat stát a menšinovým univerzita. Vedení brněnské Lékařské fakulty Masarykovy univerzity s tím ale nesouhlasí. Obává se, že stát nemocnice postupně odstátní...

Vznik univerzitních nemocnic, které plánuje ministerstvo, znepokojuje brněnskou lékařskou fakultu. Ta se bojí, že bude mít v nemocnici menší vliv.

Změny, které čekají brněnské zdravotnictví, se netýkají jen úrazovky. Už v lednu příštího roku by se měly dvě brněnské fakultní nemocnice přeměnit na univerzitní akciové společnosti, které bude většinovým podílem spravovat stát a menšinovým univerzita. Vedení brněnské Lékařské fakulty Masarykovy univerzity s tím ale nesouhlasí. Obává se, že stát nemocnice postupně odstátní.

„Pokud vznikne nemocnice, která bude mít v názvu slovo univerzitní, měla by to být právě univerzita, která bude mít na její chod vliv. Se čtyřiatřiceti procenty majetkového podílu toho ale moc nezmůžeme,“ uvedl děkan lékařské fakulty Jan Žaloudík.

Podle něj má mít univerzita větší majetkový podíl nebo záruku toho, že může mluvit do personálních věcí. „Obávám se, že pokud se změní nemocnice z příspěvkové organizace na akciovku, bude rozhodovat hlavně vláda. Nemocnici tak bude brzy šéfovat něčí kamarád nebo známý, a ne odborník, který má zkušenosti. Nemocnice se nám tiše rozprodají,“ uvedl Žaloudík, který v jiných ohledech projekt univerzitních nemocnic podporuje. Nyní o vedení nemocnice rozhoduje její managEment i přednostové klinik, kteří spadají pod univerzitu. „Univerzita prostřednictvím přednostů může mluvit do personální politiky i dalších věcí. Většinou jsou tito zaměstnanci členy správních rad a dalších orgánů. Teď je to půl na půl, ministerstvo to chce ale změnit na dvě ku jedné pro stát,“ vysvětlila Hana Kubešová, která ve Fakultní nemocnici Brno pracuje jako přednostka kliniky.

Rektoři i děkani českých univerzit žádají, aby ministerstvo zdravotnictví své plány pozměnilo ve prospěch univerzit. Ministerstvo to ale odmítá. „Vztahy mezi univerzitou a nemocnicí nejsou ošetřeny žádnými smlouvami. Univerzitní nemocnice dá fakultám větší moc,“ objasnil náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr. Čtyřiatřicet procent podílu univerzit je podle něj blokačních. „Znamená to, že pokud by chtěl do správy nemocnice vstoupit soukromý investor, musel by souhlasit nejen stát, ale také univerzita,“ doplnil Šnajdr.

V příštích třech letech tak budou nemocnice buď stoprocentně v rukou státu, nebo se jejich držení rozdělí mezi stát a univerzitu. Lékaři se ale obávají, co bude dál. „Zákon stačí vždy upravit a pak se nebudeme stačit divit,“ myslí si Kubešová. Podle Žaloudíka se může stát, že soukromý investor nebude fakultu potřebovat. „Stalo se to třeba v Portugalsku, odkud pak utekli všichni medici do zahraničí. Tak abychom nakonec nedopadli stejně,“ dodal děkan.

Změny v nemocnicích

- Fakultní nemocnice BrnoBohunice - nemocnice se stane univerzitní nemocnicí. Včlení se do ní Úrazová nemocnice Brno

- Fakultní nemocnice u svaté Anny - nemocnice se stane Univerzitní nemocnicí. Do ní se integruje Masarykův onkologický ústav a Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie

- Úrazová nemocnice - sloučí se s bohunickou fakultní nemocnicí

- Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie - se spojí se svatoanenskou nemocnicí

Nela Maťašeje, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Univerzita: strach ze změny nemocnic

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Univerzita: strach ze změny nemocnic

Komentáře

další 2 komentáře
Zdeněk Charvát Podíl na řízení,  | 6. 02. 2008 10:18

to je sice hezký pojem, ale jak ho zajistit u akciových společností, kde by se mělo v první řadě postupovat podle podílu vkladu do společnosti. A v tom případě se obávám, že ani deklarovaný podíl 2:1 pro ministerstvo zdravotnictví proti univerzitě není správný, protože určitě hodnota vkladu celé fakultní nemocnice (tedy včetně nemovitostí, pozemků, přístrojů, zásob, peněz, pohledávek a snížená o závazky) bude mnohonásobně vyšší než hodnota vkladu lékařské fakulty (ve stejné struktuře vkladu). Stejně ten podíl na řízení bude stanoven pouze administrativně, nikoliv podle skutečnosti. A, byť jinak plně uznávám velice důležitou roli univerzity (vlastně spíše lékařské fakulty) z pohledu výuky a přípravy na budoucí povolání, musíme si ale uvědomit, že pořád rozhodující rolí univerzitní nemocnice bude poskytování zdravotní péče, a ne výuka. Asi si tímto příspěvkem rozzlobím spoustu akademických funkcionářů, ale tak to ve skutečnosti je. Kdyby měla být hlavní výuka, pak by se také ale stát (nebo přeneseně univerzity) musel podstatně víc podílet na úhradě nákladů fakultních nemocnic na výuku studentů. Zatím ten podíl je 0.

Milan Vašíček Názor právníka  | 6. 02. 2008 09:36

Pan profesor Žaloudík má větší právní povědomí než náměstek ministra. Pojem blokační minorita obsahuje možnost blokace nejdůležitějších rozhodnutí společnosti, ke kterým však jmenování představenstva rozhodně standardně nepatří. Blokační minorita by v tomto případě byla ve výši 50%. Lze to samozřejmě vyřešit stanovami, ale muselo by se na to na počátku myslet a dát na rozhodování o jmenování a odvolání představenstva a dozorčí rady a změnu stanov dvoutřetinovou většinu.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné