ÚOHS: Agel si může pronajmout nemocnici v Novém Jičíně

nemocnice, značka

Společnost Agel si může od Moravskoslezského kraje pronajmout Nemocnici s poliklinikou v Novém Jičíně. Povolil mu to Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). ČTK to řekl předseda ÚOHS Petr Rafaj. Fúze podle něj nebude mít za následek podstatné narušení hospodářské soutěže.

Podle ÚOHS v oblasti poskytování základní zdravotní péče lůžkové a ambulantní působí v Moravskoslezském kraji, respektive v přilehlých oblastech Zlínského a Olomouckého kraje, dostatečné množství zdravotnických zařízení. „Z tohoto důvodu ÚOHS předmětné spojení svým rozhodnutím povolil,“ uvedl Rafaj.

Záměr pronájmu nemocnice schválili krajští zastupitelé v červnu. Zdravotní péče v nemocnici, pod kterou spadá i nemocnice ve Vítkově na Opavsku, má být zachována ve stejném rozsahu.

Kraj vedený koalicí ČSSD a KSČM rozhodl o pronájmu nemocnice, přestože to odporuje programu obou těchto stran. Hejtman Jaroslav Palas (ČSSD) se kvůli tomu dostal do ostrého sporu s předsedou sociálních demokratů Bohuslavem Sobotkou.

„Neviděli jsme jiné možnosti, jak zachovat nemocnici v Novém Jičíně. Přistoupili jsme k tomu proto, abychom zachovali funkční celek,“ řekl Palas, poté co pronájem schválili krajští zastupitelé. O pronájmu dalších nemocnic podle hejtmana kraj neuvažuje.

Hlavně pronájem nemocnice vytýkají hejtmanovi také někteří další čelní představitelé ČSSD, kteří Palase vyzvali, aby v příštích krajských volbách za stranu nekandidoval. Palas nezískal v okresních konferencích strany žádnou nominaci, a tak už nemůže být navržen na funkci hejtmana pro příští volební období.

Nemocnici, která má asi 270 milionů korun závazků po lhůtě splatnosti, kraj pronajme na 20 let. Agel závazky nemocnice převezme, za pronájem ročně zaplatí bez DPH přibližně 25 milionů korun. Kromě toho zrekonstruuje operační sály včetně jednotek intenzivní péče a ARO, což bude stát dalších 200 až 220 milionů korun.

Společnost Agel ocelářského magnáta Tomáše Chrenka už v Česku, zejména v Moravskoslezském a Olomouckém kraji, provozuje deset nemocnic a několik dalších zdravotnických zařízení. Jsou mezi nimi Vítkovická nemocnice v Ostravě nebo Nemocnice Podlesí v Třinci. S krajskou nemocnicí provozuje Agel v Novém Jičíně společně komplexní onkologické centrum. To vydělává, avšak nemocnice prodělává.

Ohodnoťte tento článek!