ÚOHS neuspěl u soudu v případě půlmilionové pokuty

Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl stížnost Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který se u soudu neúspěšně bránil zrušení půlmilionové pokuty pro Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje. Platí tak rozsudek Krajského soudu v Brně, který pokutu loni v říjnu zrušil.

Případ se vrátí znovu ÚOHS. Vyplývá to z rozsudku NSS.

Pokuta se týkala smlouvy se společností Puro-klima z roku 2008 na přístrojové vybavení a propojení krajských nemocnic. Zdravotnický holding nejdříve vypsal takzvanou soutěž o návrh, do které se přihlásila pouze Puro-Klima. Holding jí pak celou zakázku za 118 milionů korun bez otevřené soutěže zadal.

Podle antimonopolního úřadu holding ve své argumentaci nijak nevyvrátil, že by zakázku jako celek, včetně garance jejího fungování a bezpečnosti, nemohl zajistit jiný subjekt než Puro-klima.

Krajský soud v Brně ale loni v postupu ÚOHS našel několik chyb. „Bude zapotřebí nejprve zjistit a srozumitelně podat, zda se vůbec jednalo o veřejnou zakázku na služby,“ uvedl v rozsudku soudce Krajského soudu v Brně David Raus. V rozsudku také konstatoval, že rozhodnutí ÚOHS je nepřezkoumatelné. NSS nyní závěry soudu nižší instance potvrdil.

Ohodnoťte tento článek!