Přejít na obsah

ÚOHS pokutoval ministerstvo zdravotnictví za dělení zakázek

zpět
24.4.2009

Antimonopolní úřad (ÚOHS) uložil ministerstvu zdravotnictví pokutu 70.000 korun za chyby v mediální kampani na prevenci boje s civilizačními chorobami. Ministerstvo v rozporu se zákonem kampaň rozdělilo na čtyři menší zakázky. U nich nevypsalo výběrové řízení a všechny přidělilo jedné firmě...

Celá mediální kampaň měla být zadána jako nadlimitní veřejná zakázka v řádném výběrovém řízení. Rozhodnutí je nepravomocné, ministerstvo se může odvolat, řekl dnes ČTK místopředseda ÚOHS Kamil Rudolecký.

Mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň ČTK řekl, že úřad po poradě s právníky zváží možnost odvolání. Připomněl, že pokuta je za kampaně, které se uskutečnily za předchozího ministra Davida Ratha (ČSSD). Toho se nepodařilo ČTK kontaktovat. „O kampaních rozhodl David Rath a schvaloval i jejich financování,“ uvedl Sršeň.

Řádné výběrové řízení musí zadavatel vypisovat u zakázek s hodnotou nad dva miliony korun. Celá mediální kampaň stála přes šest milionů. Ministerstvo ji ale rozdělilo na čtyři samostatné zakázky - prevenci rakoviny plic, karcinomu děložního čípku, prevenci obezity a kolorektálního karcinomu, čímž dvoumilionový limit obešlo. Ministerstvo oslovilo tři firmy, z nichž ve všech čtyřech případech vybralo stejného vítěze - firmu T.C.B. - CZ.

„Obcházení finančních limitů dělením veřejných zakázek s důsledkem nepoužití některého ze zadávacích řízení patří mezi nejzávažnější porušení zákona, neboť vylučuje soutěžní prostředí. V daném případě sice nebyla soutěž vyloučena zcela, došlo však k jejímu výraznému omezení,“ řekl ČTK Rudolecký s tím, že jedna z nabídek nebyla vůbec hodnocena a ministerstvo tak vybíralo pouze ze dvou.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: ÚOHS pokutoval ministerstvo zdravotnictví za…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku ÚOHS pokutoval ministerstvo zdravotnictví za…

Komentáře

další 4 komentáře
BLB Politici udělají chybu  | 25. 04. 2009 22:54

a státní úřad nám uzme za to další peníze. Chápete to? Já ne!

A.Hladk Ale Martínko,  | 24. 04. 2009 23:28

na jedné straně zrušení veřejně zakázky pro chyby (bez sankce), na druhé straně evidentní podvod za 6 mil. (navíc jediné firmě) "oceněný" pokutou 70 tis. Tohle srovnávat "vždyť oni taky" - není Vám to už b.bé ?

Martina ÚHOS zrušil rovněž zakázky zadané Julínkem  | 24. 04. 2009 12:26

V rámci veřejné zakázky MZ za působení Julínka byla zakázka " Facility Management služeb pro objekt Ministerstva zdravotnictví ČR" pro období 4 roků. V rámci organizačních věcech souvisejících s touto veřejnou zakázkou byl zástupce MZ pověřený zadáním Mgr. Ivan Courton – samostatný advokát. ÚOHS zde shledal, že kritéria hodnocení výše nabídkové ceny a program snížení nákladů nevyjadřují ekonomickou výhodnost nabídky. MZ zde nestanovilo způsob dílčího hodnotící kritéria, dále smluvní a sankční závazky a podmínky záruky. U tohoto kritéria také nebylo uvedeno jak zadavatel hodnotil nabídky. ÚOHS proto zadání této veřejné zakázky MZ zrušil.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné