ÚOHS přestal zkoumat podnět proti osmi zdravotním pojišťovnám

Memorandum zdravotních pojišťoven o restrukturalizaci lůžkového fondu - nemocničních lůžek

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) přestal zkoumat podnět Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN) proti osmi zdravotním pojišťovnám. Podezříval je z kartelu a zneužití dominantního postavení. Antimonopolní úřad dospěl k závěru, že se na ně zákon o ochraně hospodářské soutěže nevztahuje.

Uvedl to na webu tiskový mluvčí úřadu Kristián Chalupa. Právník AČMN Stanislav Fiala řekl, že názor nemocnic je jiný. Čekají na rozhodnutí soudu o žalobě, kterou ve stejné věci daly.

Podle AČMN se zdravotní pojišťovny dopustily porušení zákona koncem října 2011 uzavřením a podpisem memoranda o restrukturalizaci a redukci lůžkového fondu. Pojišťovny se tehdy dohodly, že vypovědí všem nemocnicím smlouvy a v letošním roce vyjednají smlouvy nové. Některým nemocnicím hrozí, že dostanou smlouvu na méně péče nebo už ji vůbec nedostanou.

ÚOHS se případem začal zabývat na základě podnětu asociace. Podle úřadu se veřejné zdravotní pojištění vyznačuje jen „velmi omezenou možností aplikace práva hospodářské soutěže“.

Rozhodnutí musí učinit soud

„My na to máme trošku jiný názor, protože pokud někdo postupuje podle obchodního zákoníku, uzavírá smlouvy s jinými hospodářskými subjekty, myslíme si, že to je hospodářská soutěž,“ řekl Fiala. Dodal, že úřad má na takové rozhodnutí právo, je to exekutivní orgán. AČMN ale čeká ještě na soudní rozhodnutí, podala na pojišťovny žalobu. Měl by o ní rozhodovat obchodní senát Městského soudu v Praze.

„Vzhledem k probíhající reformě veřejného zdravotnictví v ČR a souvisejícím změnám v legislativě však nelze vyloučit, že míra státní ingerence a regulace odvětví může v budoucnu poklesnout ve prospěch uplatnění soutěžních principů,“ uvedl Chalupa. ÚOHS při posuzování případu také bral ohled na to, že memorandum o společném postupu uzavřely zdravotní pojišťovny za souhlasu ministerstva zdravotnictví.

Ohodnoťte tento článek!