ÚOHS prověřuje postup VZP vůči vrchlabské nemocnici

Titulní obrázek

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) prověřuje postup Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) vůči Česko-německé horské nemocnici Krkonoše ve Vrchlabí. Pojišťovna v květnu odmítla podepsat smlouvu o úhradě zdravotní péče a údajně odmítá respektovat soukromou vrchlabskou nemocnici jako veřejné zdravotnické zařízení…

Nemocnice ve Vrchlabí, která od ledna nevybírá poplatky od pacientů do 18 let, se cítí jednáním pojišťovny poškozena. „Jednání VZP není podle našeho názoru v souladu s příslušným zákonem,“ tvrdí ředitel nemocnice ve Vrchlabí Vladimír Dryml.

Mluvčí VZP Jiří Rod naopak argumentuje velmi nadstandardními požadavky nemocnice na výši plateb a dobu jejich splatnosti. „VZP byla připravena smlouvu podepsat. Pan ředitel Dryml ale pojišťovně kladl neopodstatněné požadavky ve snaze docílit výhod vůči sousedním nemocnicím,“ prohlásil Rod.

O správním řízení zatím nerozhodnuto

Dryml ale poukazuje na jiná zdravotnická zařízení, která mají s VZP díky vylobovaným výhodám taktéž velmi nadstandardní smlouvy. „Nemocnice požadovala pouze stejné podmínky, jako mají např. zařízení spravovaná společností Agel miliardáře Chrenka,“ oponuje Dryml.

„Smlouvu, kde nejsou jasně stanovené platby za lékařské výkony, nelze podepsat. Nemohu přistoupit na něco, kde není stanoveno, kolik za odvedené služby dostanu,“ podotkl spolumajitel vrchlabské nemocnice Alexander Seidl. UOHS podle materiálů, které má Právo k dispozici, zároveň na základě podkladů vrchlabské nemocnice požádal v rámci šetření postoje VZP o totéž ministerstvo zdravotnictví.

„ÚOHS nás oslovil, správní řízení se však rozhodl nezahájit,“ řekl mluvčí VZP Rod. Reakce z Brna na dotaz Práva však byla jiná. „V této fázi pouze prověřujeme podněty a zjišťujeme konkrétní skutečnosti. Na základě našich zjištění pak můžeme, ale také nemusíme správní řízení zahájit,“ potvrdil mluvčí antimonopolního úřadu Kristián Chalupa, podle kterého je prověřování teprve na začátku.

Vrchlabí zvažuje arbitráž

„Pořádek ve VZP je takový, že ani nevědí, že s nimi bylo zahájeno šetření,“ podotkl Dryml.

ÚOHS ale do zdravotnictví příliš zasahovat nechce. „Je to oblast, která je hodně regulovaná jinými zákony, nelze tam moc hovořit o hospodářské soutěži. Náš úřad by se do toho příliš míchat neměl,“ řekl ČTK jeho předseda Martin Pecina.

Ředitel Seidl zároveň pro údajně zmařenou investici zvažuje podat arbitrážní žalobu na český stát. Arbitráž může představovat podobnou kauzu jako spor se společností Diag Human, kdy stát zchudl o devět miliard korun. „Probíhají konzultace s právníky. Město Vrchlabí, Královéhradecký kraj ani stát nemocnici představující instituci veřejného zájmu vzdor opakovaným žádostem takřka nikdy nevyšly vstříc, jak bychom potřebovali. Spíše se snažily ji zlikvidovat,“ tvrdí Seidl.

Nemocnice ve Vrchlabí, která nadále odmítá vybírat regulační poplatky od dětí do 18 let, musela od začátku vystačit s vlastními zdroji. Poplatky nemají ve Vrchlabí od letošního záři platit ani důchodci s měsíčním důchodem do osmi tisíc korun. Povinnost platit nemají ve Vrchlabí ani pacienti ochotní přejít od VZP k jiné pojišťovně.

VZP s nemocnicí zahájila už v květnu správní řízení, v němž zdravotnickému zařízení hrozilo až 50 000 korun pokuty. Nemocnice však doložila, že poplatky za klienty zaplatil sponzor, a proto podle VZP nebyl důvod uložit pokutu. Nemocnice také opakovaně vyzvala klienty VZP, aby přestoupili k jiným pojišťovnám.

Vladislav Prouza, Právo

Ohodnoťte tento článek!