ÚOHS šetří, zda Zentiva plní své závazky po fúzi s Pharma Holding

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže šetří, zda farmaceutická firma Zentiva dodržuje své závazky po fúzi se společností Pharma Holding. Ty spočívají v převodu výroby a obchodu s léčivy Febichol, Kinedryl a Oxyphyllin a v převodu ochranné známky Acylpirin. „Za nesplnění podmínek může být uložena sankce…

BRNO – “ řekl včera Kristián Chalupa z odboru tisku a informací ÚOHS.

V tisku se v minulých dnech opakovaně objevily informace o nedostatku některých druhů léků. Média naznačovala souvislost mezi verdiktem ÚOHS o povolení spojení z 13. června loňského roku a tímto nepříznivým stavem. „Smyslem rozhodnutí bylo zajištění kvalitních léků za přijatelnou cenu,“ řekl Chalupa s tím, že Zentiva musí udělat všechny kroky k tomu, aby nevznikl žádný nedostatek léků.

ÚOHS stanovil omezení kvůli tomu, aby zachoval dostatečný počet výrobců léčivých přípravků na příslušných relevantních trzích. Na nich by spojení jinak narušilo hospodářskou soutěž v důsledku dominantního postavení firem Léčiva a Slovakofarma.

Z údajů antimonopolního úřadu vyplývá, že Zentiva před fúzí kontrolovala společnost Léčiva, Pharma Holding zase Slovakofarmu. V souladu s podmínkami ÚOHS mají být jmenované léčivé přípravky nadále nabízeny konkurenty kontrolovaných firem. Chalupa uvedl, že zastavování výroby léčiv nesouvisí s povinnostmi z řízení před antimonopolním úřadem.

Podle informací ČTK zvýšil holding Zentiva za devět měsíců čistý zisk meziročně o 38 procent na 1,19 miliardy korun. Vedle České republiky a Slovenska působí Zentiva zejména v Polsku a Rusku, kde počítá s dalším růstem. Tržby skupiny se zvedly o 13,1 procenta na 7,84 miliardy korun.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!