ÚOHS začal zkoumat tendr na leteckou záchrannou službu v Olomouci

Úřad zahájil správní řízení. Má pochybnosti o tom, zda se ministerstvo vypořádalo se všemi námitkami ohledně mimořádně nízké nabídkové ceny.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) začal zkoumat zakázku ministerstva zdravotnictví na provoz letecké záchranné služby v Olomouci. Zahájil správní řízení. Má pochybnosti mimo jiné o tom, zda se ministerstvo vypořádalo se všemi námitkami ohledně mimořádně nízké nabídkové ceny. Řekl to mluvčí úřadu Martin Švanda. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová uvedla, že ministerstvo je připraveno předložit úřadu veškeré potřebné materiály.

Ministerstvo už s vítězem uzavřelo smlouvu, předběžné opatření ze strany ÚOHS tak zřejmě nehrozí. „Vzhledem k tomu, že ve věci již byla uzavřena smlouva, jde o řízení o spáchání správního deliktu,“ řekl Švanda.

„Ministerstvo zdravotnictví ČR se se spisem seznámí a v zákonné lhůtě doloží důkazy o tom, že jsme správní delikt nespáchali. V žádném případě není splněn žádný zákonný důvod, pro který by ÚOHS mohl zakázat plnění smlouvy. Obecně v takovém případě správního deliktu hrozí vyměření pokuty, jsme ale připraveni předložit veškeré potřebné materiály proto, aby ÚOHS neměl k takové sankci důvod,“ uvedla Čechová.

Ministerstvo ale nadále nemůže uzavřít smlouvu v případě stanoviště v Ústí nad Labem. ÚOHS naopak přestal prověřovat zbylé dvě sporné základny v Jihlavě a v Ostravě. Ve druhém případě úřad ani řízení nezahajoval, v případě Jihlavy řízení nyní zastavil. Tendry napadla společnost DSA.

Nyní provozují osm z deseti základen letecké záchranné služby v Česku soukromé firmy DSA a Alfa-Helicopter, kterým koncem roku skončí smlouva. Základny v Praze a Plzni mají policie a armáda, nově by měly převzít i základny na jihu Čech a v Brně. V jižních Čechách se má stanoviště přesunout z Plané u Českých Budějovic do Bechyně, protože nový heliport v Plané je pro armádní stroje údajně malý.

O zbývajících šest základen se v letech 2017 až 2020 měly podělit tři firmy. DSA by měla provozovat stanoviště v Hradci Králové a Liberci. Z Jihlavy a Ostravy mají létat záchranářské vrtulníky rakouské firmy Helikopter Air Transport. Základny v Olomouci a Ústí nad Labem podle výsledku tendru měly připadnout slovenské firmě Air Transport Europe. Situaci v Ústí ale zkomplikovalo předběžné opatření od ÚOHS. Ministerstvo zdravotnictví proto rozhodnutí o vítězi tendru zrušilo. Nabídky posoudí nová komise, jejíž složení dnes schválila vláda. Leteckou záchrannou službu v Ústeckém kraji bude přinejmenším v lednu zajišťovat policejní vrtulník z Prahy.

ÚOHS začal zkoumat tendr na leteckou záchrannou službu v Olomouci
Ohodnoťte tento článek!