Přejít na obsah

ÚOHS: Zdravotní pojišťovny musejí zadávat zakázky podle zákona

zpět
9.9.2008

Zdravotní pojišťovny musejí zadávat své zakázky v řádných výběrových řízeních podle zákona o veřejných zakázkách, stejně jako státní instituce. Zatím tak některé nepostupovaly. O povinnosti rozhodl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který se zabýval konkrétní zakázkou Hutnické zaměstnanecké pojišťovny...

Některé pojišťovny sice nepatří státu, hospodaří ale s veřejnými penězi, řekl dnes ČTK nový ředitel sekce veřejných zakázek ÚOHS Pavel Herman.

V Česku funguje deset zdravotních pojišťoven. Ministerstvo zdravotnictví ale posuzuje několik dalších žádostí na získání licence potřebné pro zahájení činnosti zdravotní pojišťovny. Již fungující pojišťovny vybraly na pojistném jen za letošní první čtvrtletí 52 miliard korun. Část z těchto peněz vydávají právě na nejrůznějších zakázkách.

Podle zákona musí zadavatel vypisovat řádné výběrové řízení, pokud předpokládaná cena zakázky překročí hranici dva miliony korun, v případě stavebních prací je limit posunut na šest milionů korun. „Bereme rozhodnutí ÚOHS na vědomí,“ řekl ČTK viceprezident Svazu zdravotních pojišťoven Vladimír Kothera. Pojišťovny mají pro tyto případy vnitřní předpis, který ze zákona o veřejných zakázkách vychází, dodal.

Paradoxně správní řízení ke zmiňované zakázce Hutnické zaměstnanecké pojišťovny úřad zastavil bez postihu. Zakázka totiž byla v hodnotě pod dva miliony korun, a výběrové řízení tak nebylo potřeba, doplnil Herman s tím, že případem se teď úřad kvůli odvolání zabývá znovu. Verdikt tak zatím není pravomocný.

V minulosti už některé pojišťovací domy měly kvůli zakázkám potíže. Například VZP se sice zákonem o veřejných zakázkách řídí, přesto v několika případech chybovala, a ÚOHS jí za to vyměřil sankce v celkové výši přes milion korun. Později je ale sám zrušil. Nedávno největší tuzemské zdravotní pojišťovně nařídil, aby přehodnotila zakázku na dodavatele nových evropských průkazů za 56 milionů korun.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: ÚOHS: Zdravotní pojišťovny musejí zadávat…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku ÚOHS: Zdravotní pojišťovny musejí zadávat…

Komentáře

další 2 komentáře
Jiri Zelezny IZIP - nastroj tunelovani VZP  | 9. 09. 2008 10:31

Ja doufam, ze si tuto informaci precte i reditel VZP Horak a zastavi nelegalni platby firme IZIP za predrazeny a nekvalitni produkt. Kdyby probehlo radne vyberove rizeni, interntove zdravotni knizky mohly prijit minimalne desetkrat levneji.

katango Re:IZIP - nastroj tunelovani VZP  | 9. 09. 2008 10:12

To jistě ano,ale příslušné peníze by se asi nedostaly do těch správných kapes.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné