ÚOHS znovu potvrdil staré pochybení lékárníků, pokutu neuložil

Titulní obrázek

Antimonopolní úřad ukončil letitý spor s Českou lékárnickou komorou o její licenční řád. Vytýkal jí, že některá ustanovení porušují hospodářskou soutěž, a původně jí za to vyměřil pokutu 500.000 korun. Později sankci zrušil, protože uplynula lhůta pro její uložení…

Na chybách ale trval. Nyní je potvrdil i předseda úřadu Martin Pecina. Komora se může obrátit na soud.

Komora podle úřadu v licenčním řádu nezákonně stanovila, že bude posuzovat mimo jiné umístění lékáren včetně případného odloučeného oddělení pro výdej léčiv a prostředků zdravotnické techniky. Kvůli tomu znemožnila vstup na trh firmě The Drogerie, která chtěla otevřít lékárny v Praze, Brně a Prostějově. Podle antimonopolního úřadu je takové jednání v rozporu se zákonem o hospodářské soutěži.

Po vydání původního rozhodnutí se lékárnici obrátili na brněnský krajský soud. Ten jim dal zapravdu a verdikty ÚOHS zrušil. Pecinovi lidé pak rozhodnutí přepsali, verdikt o chybách zopakovali, ale již bez sankce. I tak se proti tomu komora ohradila. Pecina nyní její odvolání zamítl, a případem by se tak znovu mohl zabývat brněnský krajský soud.

Problémy se zákonem o hospodářské soutěži měli lékárníci i v jiných případech. V minulosti dostali pokutu 300.000 korun za chyby v profesním řádu. Této sankci se ale komora nevyhnula. Propásnutí termínů není v případě ÚOHS ojedinělé. Podobně vyvázla bez sankce 800.000 Kč v souvislosti s internetovými zdravotními knížkami i Všeobecná zdravotní pojišťovna.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!