Přejít na obsah

Úplavice: na jihu už dvojnásobek nemocných

zpět
3.8.2010
úplavice
zvětšitúplaviceZdroj: wikimedia.org

úplavice | Zdroj: wikimedia.org

 

V pátek evidovali hygienici v Českých Budějovicích čtrnáct případů úplavice. Včera už to bylo více než dvakrát tolik. Onemocnění je zatím potvrzeno u třiceti osob.

„Můžeme hovořit o epidemii,“ připustila pro Deník MUDr. Marcela Fryšová, epidemioložka Krajské hygienické stanice (KHS) v Českých Budějovicích. Bolesti břicha, horečky a průjmy, které mohou být příznakem bacilární úplavice, sužují už desítky osob.

„Klinické příznaky infekčního onemocnění uvádí podle dosavadních informací asi sedmdesát osob,“ uvedl včera MUDr. Zdeněk Velikovský, ředitel KHS.

Jako nejpravděpodobnější cesta přenosu onemocnění se jeví bramborový salát, který měli nemocní konzumovat v jídelně Pavlač v Hlinské ulici v krajském městě.

V jídelně se stravují i zaměstnanci okolních firem a veřejnost. Jeden nebo dva případy úplavice evidují hygienici i mimo okres České Budějovice a mohlo by to souviset. U zaměstnanců jídelny ale zatím laboratorní testy úplavici neprokázaly.

„Budou mít ještě opakované vyšetření,“ zmínila Fryšová k následujícím krokům hygieniků. Devatenáct lidí vyhledalo pomoc v českobudějovické nemocnici. Šest z nich tam dokonce bylo hospitalizováno, ale v současnosti již v nemocnici nejsou.

„Pacienti byli propuštěni do domácího léčení,“ uvedl mluvčí nemocnice Jan Dušek. Počty prokázaných onemocnění se mohou podle hygieniků ještě zvýšit


Autoři

Regionální deník

Související články

20.11. Hlavní hygienik Vít: Epidemie prasečí chřipky je na spadnutí Hlavní hygienik Vít: Epidemie prasečí chřipky je na spadnutí
7 příspěvků

Komentovat článek: Úplavice: na jihu už dvojnásobek nemocných

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné