Uplynulý týden očima čtenářů Zdraví.Euro.cz

Titulní obrázek

Které události uplynulého týdne přiměly naše čtenáře k tomu, aby nám napsali svůj názor? Kvůli každodenní aktualizaci zpráv mnohé zajímavé komentáře „zapadnou“. Proto jsme se rozhodli každý týden vybrat několik diskusních příspěvků pro osvěžení…

Uživatel: Petr Malý

V budoucnu by měl lékaře ne pohotovosti platit stát

Dle mého názoru je LSPP (socialistický to výdobytek) zcela nadbytečná služba,protože neexistuje diagnóza,pro kterou je nutné ji dále udržovat. Pacientův stav je vždy takový, že buď vydrží do rána, do řádných ordinačních hodin praktického lékaře a nebo je tak závažný, že je nutné přivolat záchrannou službu. To, co je mezi těmi dvěmi mantinely ,patří mezi stavy,které by měl zvládnout centrální příjem oblastní nemocnice, případně interní či chirurgický příjem -samozřejmě za přímou platbu,cca 300400 Kč, případně to může řešit praktik osobní návštěvou,opět samozřejmě za poplatek. Jinými slovy, luxusní služby LSPP má hradit nikoli stát,kraj či obec ale jen a jen pacient.Ten komu je opravdu zle, nebude šetřit na 3,4 stovkách a upřímně řečeno, kdo z vás byl tak často za život na LSPP, aby ho to mohlo finančně zruinovat?

Uživatel: J.K.

Akciovek se zbytečně bojíme

Chystané odměňování zaměstnanců v nemocnicích univerzitního typu mi připadá velmi naivní. Konkrétně ve Fakultní nemocnici v Olomouci se v současné době odměny neposkytují a pokud ano, tak zcela zřídka některým loajálním pracovníkům. Zaměstnanec je takzvaně motivován tím, že nedojde ke snížení jeho osobního hodnocení, pokud je hospodaření kliniky vyrovnané. V případě, že se klinika dostane do záporných čísel, dojde ke snížení osobního bez ohledu na to, jestli hospodaření kliniky mohl zaměstnanec ovlivnit či ne. Předpokládám, že v ostatních nemocnicích je situace podobná. Výhodou tohoto „motivačního“ modelu je, že někteří lékaři mají osobní hodnocení blížící se nule. U nich pak ke snížení platu nedojde, protože jim zůstane základní mzda plus příplatky za služby.

Uživatel: lékařka

Co řeší Julínkovy platby u lékaře?

Vážené kolegyně a kolegové, už konečně přestaňme nadávat jedni na druhé – nemocniční na soukromé a naopak. Jsme na jedné mizerné potápějící se lodi všichni dohromady! Špatně zaplacení jsme všichni bez rozdílu. Až bude pojišťovna proplácet praktikům přiměřenou částkou tu návštěvní službu, různé drobné chirurgické výkony, CRP, až je nebude sankcionovat za to, že pacienta ošetří, až si pacient za ošetření na pohotovosti či na ambulanci nemocnice mimo pracovní dobu bude muset zaplatit přiměřenou částku – tedy ne stejnou jako za návštěvu lékaře v běžné době, jak zatím navrhuje MZ, tak zcela jistě ubude práce, kterou nyní děláme jakoby „za jiné“ i nám nemocničním lékařům. Co domluvit se a stávkovat alespoň jeden den všichni dohromady a doopravdy? Dokud pacienty nebude stávka doopravdy „bolet“, nezačnou se o problémy ve zdravotnictví zajímat a tlačit na politiky, aby konečně už tím udělali.

Uživatel: poskytovatel zdravotní péče

Lékaři díky tajným sponzorům lyžovali

Na některých akcích jsem potkal kolegy ze soukromých nemocnic na severní Moravě. Jak vím od zástupců firem, i lékaři z těchto nemocnic byli lyžovat v Alpách. Pokud to nezaplatí jedna firma, tak to zaplatí ta druhá, její konkurent. Lékař něco tomu pacientovi musí dát, nemůže ho nechat bez léčby. Prostě jsou-li na trhu antibiotika od tří firem, tak za vámi přijdou zástupci všech tří firem a každý vám něco nabídne. Buď dáte léky od některé z nich a vždy něco dostanete jako bonus, anebo budete „čestný“ a nasazenými léky si pouze zvýšíte ekonomické náklady, za což přijdete o odměny. Nebo ty léky pacientovi nedáte a necháte ho osudu. Tak si vyberte, jak by jste se zachoval vy. V západní Evropě to bohužel funguje taky.Uplynulý týden očima čtenářů Zdraví.Euro.cz
Ohodnoťte tento článek!