Úpravu plateb zdravotních pomůcek je třeba stihnout do ledna

Nová úprava plateb zdravotních pomůcek, kterou včera schválila vláda v demisi, má lidem ušetřit stovky milionů korun na spoluúčasti. Víc pomůcek by mělo být bez doplatků.

Pokud novelu ale nestihne kabinet prosadit v Parlamentu do konce roku, hrozí nárůst spoluúčasti o více než miliardu korun. Předchozí úpravu totiž zrušil Ústavní soud, a pacienti by tak museli přispívat víc. S návrhem seznámil novináře ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Zdravotnickými prostředky se rozumí široká škála výrobků od obvazů a vatových tamponů, přes kompresní punčochy, ortézy, berle, chodítka a protézy, brýle, paruky, pomůcky pro diabetiky, naslouchátka či vozíky pro handicapované. Zrušený zákon stanovil úhradu 75 procent ceny nejméně ekonomicky náročné varianty, kterou stanoví zdravotní pojišťovny.

Senátoři ho napadli u Ústavního soudu, protože podle nich systém umožňoval pojišťovnám, aby si samy určovaly, jestli a v jaké výši pomůcku uhradí. Podle senátorů to zasahovalo do práv pojištěnců i výrobců pomůcek. Soud uvedl, že to bylo v rozporu s právem na bezplatnou zdravotní péči. „Dosavadní pravidla nebyla zcela transparentní a existoval korupční potenciál. V nové právní úpravě naplňujeme požadavek Ústavního soudu, aby na péči dosáhl každý pacient bez ohledu na svůj sociální status, a stanovujeme jasná transparentní pravidla,“ uvedl ministr.

Nově si základní parametry úhrady stanoví přímo výrobci tím, že svůj produkt zařadí do skupiny výrobků. Peníze, které lidé ušetří, má v budoucnu hradit stát. „Tato částka bude nově součástí výdajů veřejného zdravotního pojištění, nicméně s ohledem na výsledky projednávání návrhu členění úhradových skupin a nastavení limitů úhrady dojde k úsporám systému v přibližně shodné výši,“ uvádí dokument, který dostala na stůl vláda.

Přílohou novely je aktualizovaný seznam zdravotnických prostředků, v němž jsou pro jednotlivé skupiny stanoveny úhradové limity a další podmínky. „Významnou změnou je, že nové zdravotnické prostředky budou zařazovány do systému úhrad každý měsíc, a nikoli jen jednou za půl roku, jako je tomu dnes. Pacienti se tak ke svým zdravotnickým pomůckám dostanou mnohem rychleji,“ dodal Vojtěch.

Zařazování nových prostředků budou navrhovat přímo jejich výrobci, stát bude řešit jenom chyby, na které mohou upozornit zdravotní pojišťovny, konkurenti nebo Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Ministerstvo počítá s tím, že jich budou nejvýše jednotky procent. Počítá se s přechodným obdobím v délce devíti měsíců na zavedení systému.

Úspory si resort slibuje od pravidelných revizí cen jednotlivých kategorií. Zákon umožňuje uzavřít takzvanou dohodu o nejvyšší ceně pojišťovny s dodavatelem, který garantuje snížení ceny a pokrytí aspoň poloviny trhu. SÚKL pak může podle dohody snížit ceny v celé kategorii.

Zdravotní pojišťovny mohou také požádat SÚKL o vypsání cenové soutěže. Půjde o elektronickou aukci, která bude platná v případě, že se v ní podaří cenu kategorie snížit aspoň o deset procent a přihlásí se do ní aspoň tři dodavatelé. V případě individuálně připravovaných zdravotnických prostředků, jako jsou například protézy končetin, zaplatí pojišťovny 75 až 99 procent ceny.

SÚKL počítá pro agendu zdravotnických prostředků se zřízením 25 nových pracovních míst, která budou stát asi 18 milionů korun ročně. Na zavedení systému počítá přibližně se sedmi miliony korun. Dalších pět milionů navíc bude potřebovat ministerstvo zdravotnictví.

Ohodnoťte tento článek!