Přejít na obsah

Úrazovka žádá další dotaci

zpět
1.6.2010
operace, chirurhie, chirurgové
zvětšitoperace, chirurhie, chirurgovéZdroj: webdoc.nyumc.org

operace, chirurhie, chirurgové | Zdroj: webdoc.nyumc.org

 

Úrazová nemocnice v Brně se zřejmě ani letos neobejde bez desetimilionové dotace od města. Peníze prý chybí kvůli nízkým zálohám od pojišťoven i zvýšení platů sestrám. Vedení ale věří, že se situace do budoucna zlepší. Chystá úsporná opatření.

Nemocnice, která je již téměř osmnáct měsíců pod správou města, zatím nedokázala svou finanční situaci stabilizovat. Původně měla být zrušena, sociální demokraté tomu ale převodem na město vedené primátorem Romanem Onderkou (ČSSD) zabránili.

Nemocnice prý stále doplácí na různá opatření ministerstva, které s převodem úrazovky nesouhlasilo.

„Jednání s pojišťovnami ale signalizují, že by se finanční situace mohla zlepšit,“ tvrdí ředitel Karel Doležal. Zálohy od Všeobecné zdravotní pojišťovny by se měly zvýšit o 1,6 milionu korun měsíčně s tím, že rozdíl by pojišťovna nemocnici doplatila počínaje od ledna 2010. Dohodu však VZP dosud nepotvrdila.

Od VZP by nemocnice také měla dostat další částky, například doplatek za navýšení pacientů s léčbou nad milion korun. To vše by umožnilo nemocnici vytvořit si i rezervu a od příštího roku by už příspěvek města žádat nemusela.

Nemocnice očekává i další peníze

Podle ředitele by VZP měla doplatit také asi 30 milionů korun za péči, kterou nemocnice vynaložila v roce 2009 a na níž nedostala zálohy. Dalších 24 milionů korun by měla dostat za péči o pacienty, jejichž léčba stála více než milion korun.

Obě částky jsou však podle Doležala zatím předpokladem nemocnice, jisté peníze dosud nejsou. Pokud nemocnice tyto očekávané příjmy dostane, umožní jí to podle ředitele vytvořit si určitou rezervu pro příští léta.

Další úspory: zateplení či digitalizace

Přinést úspory by mělo i chystané zateplení či digitalizace, díky níž už veškeré snímky z rentgenu budou v počítačové podobě. „Jen náklady na filmový materiál dělají řádově kolem tří milionů korun ročně,“ řekl Doležal.

Mluví se také o užším propojení s městskou Nemocnicí Milosrdných bratří, jako je například společný stravovací provoz.


Klíčová slova

Autoři

(msvo), www.Zdravi.Euro.cz

Související články

10.5. Syndrom zrušit úrazovku Syndrom zrušit úrazovku
3 příspěvků
26.1. Brno nabízí státu za přístroje z Úrazové nemocnice budovu Brno nabízí státu za přístroje z Úrazové nemocnice budovu
0 příspěvků

Komentovat článek: Úrazovka žádá další dotaci

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Úrazovka žádá další dotaci

Komentáře

dalších 8 komentářů
Baalamut čus Ignácie  | 2. 06. 2010 10:26

jasně, vzdálenost je velká a optika se mlží. Doufám však, že stále platí " Brno je zlatá lo´d, za děvčaty z Brna choď" :-))

Ignácius Reilly čus Ignácie  | 2. 06. 2010 09:11

Karle, promiň mi ty emoce, ale tady nejde o obecnou úvahu, ale konkrétní situaci. Oni předtím ty smouvy s VZP měli. Už to tady nekde níže napsal kolega - prasárny typu "pronájem" vlastních přístojů etc.. Obecně máš samozřejmě ve své první větě pravdu. Chci jen napsat, že na vzdálenost KV-Brno se Ti to možná jeví jasně, ale skutečnost je jiná. Lukrativní lokalita, budovy a především pozemek v centru města... Proto Julínkovo snažení a nalité stovky milionů do traumačky ve FN Brno. Trochu to připomíná ono komunistické "plán splníme, i kdyby na chleba nebylo".

Baalamut čus Ignácie  | 2. 06. 2010 08:49

možná budu za blbce, ale vem si to podle sebe - soukromník, osvč - můžeš si dovolit provozovat podnik, když nemáš zajištěné příjmy od ZP a pacientů? Můžeš nakupovat bez toho, abys věděl, z čeho zaplatíš? Můžeš dělat dluhy a pak čekt, že je za tebe někdo zatáhne? asi těžko. Tohle jde fakt jen a pouze u nemocnic, jejich management má dotační oranžádu v hlavě místo mozku. Možná jsem za blbce, ale jsem toho názoru, že spoléhat na dotace nenebetyčná hloupost, provozování 2 traumatologií v Brně je perverzní úchylka. A pokud v jedné z nich běhají laboranti s mokrejma RTG snímkama, zaslouží si management nikoli dotace, ale pár pohlavků.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné