Přejít na obsah

Úrazovku nedáme, znělo náměstím

zpět
15.2.2008

Brněnské Moravské náměstí se postupně zaplňuje stovkami lidí. Brňané přišli společně vzkázat ministerstvu zdravotnictví, že svou Úrazovou nemocnici "nedají". Nejvěrnějším ze shromážděných demonstrantů zdobí paži nálepka s červeným nápisem. "Stojí na ní, že úrazovku nedáme. A to je také pravda. Chceme nemocnici zachránit, hlavně kvůli lidem," říkají lékaři. Svá jména ale prozradit nechtějí. Zítra by prý mohli být bez práce...

Brněnské Moravské náměstí se ježí transparenty a chodníky postupně zaplňují stovky lidí. Jsou čtyři hodiny odpoledne a Brňané přišli společně vzkázat ministerstvu zdravotnictví, že svou Úrazovou nemocnici „nedají“.

„Nebudu se prát, nemůžu se hádat, mám to zakázané,“ říká muž v čepici, který stojí v čele jedné ze skupin protestujících. Po pár vteřinách ale začíná mluvit. „Dnešní den není poslední výzvou, je to možná výzva první, a já doufám, že jich bude ještě hodně. Chceme, aby si ministr zdravotnictví Tomáš Julínek uvědomil, že musí jednat s lidmi. Všechno nemůže vědět,“ říká rozhořčeně lékař Úrazové nemocnice Marek Ondra. Stejně jako ostatní zaměstnanci má zakázáno proti plánovaným změnám otevřeně vystupovat.

Nejvěrnějším ze shromážděných demonstrantů zdobí paži nálepka s červeným nápisem. „Stojí na ní, že úrazovku nedáme. A to je také pravda. Chceme nemocnici zachránit, hlavně kvůli lidem,“ říkají další lékaři. Svá jména ale prozradit nechtějí. Zítra by prý totiž možná mohli být bez práce.

Stejné riziko teď nese i bývalý ředitel nemocnice Miloš Janeček, který měl přijít své kolegy podpořit. „Bohužel jsem se nakonec nemohl zúčastnit. Ředitel nemocnice mi udělil právě dnes důtku. Nelíbily se mu mé výroky v médiích proti rušení úrazovky. Od teď mi za jakýkoliv kontakt s novináři hrozí ztráta zaměstnání. Připadá mi to jako v padesátých letech,“ míní Janeček.

Brňany podporuje i stínový ministr financí Bohuslav Sobotka. Vbíhá na připravené pódium za bouřlivého potlesku. „Ministr Julínek škodí zdraví,“ ozývá se do mikrofonu a Moravské náměstí hučí a píská, aby vyjádřilo svůj souhlas. „Chci poděkovat všem za podporu, kterou dnes svou přítomností nemocnici vyjádřili,“ dodává Sobotka. Upozorňuje také na to, že zavedení poplatků ve zdravotnictví je proti listině základních práv a svobod. „Můžete se spolehnout, že to tak nenecháme. Už jsem podal stížnost k brněnskému ústavnímu soudu. Poženeme to dál,“ slibuje lidem bývalý ministr a opouští stupínek.

Kolem náměstí se postupně tvoří další hloučky lidí. Rozhodli se ještě dodatečně podepsat petici určenou ministerstvu zdravotnictví, která má zrušení Úrazové nemocnice zabránit. Dosud pod ni nemocniční odboráři posbírali přes pětačtyřicet tisíc podpisů. „Byl jsem v úrazovce operovaný dvakrát. Přijde mi škoda ji rušit. Podle mě je lepší, když bude více nemocnic, a ne jedna velká. Proto tu teď stojím ve frontě a chci petici podepsat,“ říká jeden z Brňanů, Zdeněk Pelán.

Osud Úrazové nemocnice je teď v rukou poslanců. Ti by měli začátkem března projednat zákon o jejím převedení na město Brno.

Nela Maťašeje, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Úrazovku nedáme, znělo náměstím

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Úrazovku nedáme, znělo náměstím

Komentáře

dalších 6 komentářů
Milan Re:Skeptikovy žvásty  | 17. 02. 2008 12:06

pane kolego, zcela chápu Vaše rozhořčení. Co asi udělají s tím hnusným barákem-jak píše "skeptik". Určitě ho nepřevedou na město- viz. poslední zkušenost s prodejem 17 objektů MZ neznámé kyperské firmě, která ma v ČR jen fiktivní zastoupení, samozřejmě pod cenou. Přitom obce žádaly řadu let o převod(bylo jim to i příslíbeno), aby mohly rozjet projekty dotované z EU k renovaci budov(řada z nich typu zámků a tvrzí)a rozvoji cestovního ruchu, zvýšení zaměstnanosti. Zcela jednoznačně výhodnější pro společnost to převést na obce, ale ne koupila to nějaká anomální kyperská firma. Tady u Úrazovky chtělo město Brno taky převod-pane skeptiku vždyť je to tak strašná budova- tak proč to MZ nepřevede.Proč?Protože ta "strašná budova"asi nebude tak strašnou, aby se s ní nekšeftlo. Bude to jako s těma zámkama?

Petr Neugebauer Skeptikovy žvásty  | 16. 02. 2008 12:42

Milý pane "skeptiku". Uvidíte za pár měsíců, proč ministr Julínek ten "strašný barák" (jak mu říkáte) zavřel. Pro nedůstojné podmínky při léčbě pacientů? Ani omylem! Počkejte, jak bude s touto nemovitostí (stále vlastněnou zřizovatelem, čili MZd ČR) naloženo. A komplement? U nás v Bohunicích je jistě kvalitní, ale chcete říct, že v Úrazovce nebylo ARO, internisté, RTG, CT ???!!! Nevidíte si do huby. Nejsem tak naivní, abych ji myslel, že to všechno nevíte. Tak tedy, podzarvujte ode mne pana Chrenka.. Nic, emoce jsou škodlivé, proto ještě jednu věc již v klidu. Považujete za normální, aby o Vaší nemocnici bylo rozhodnuto ze dne na den od stolu? Jde hlavně o tu naprostou NEKOMUNIKACI člověka, kterého platíme z našich daní. Ale to vy taky dobře víte.

skeptik včera bylo pozdě  | 16. 02. 2008 09:15

ten strašný barák zavřít. už na konci minulého století to byla dost hrůza, do tohoto skutečně nepatří. ti, kteří jsou z personálu opravdu dobří, budou mít výrazně lepší pracovní prostředí v bohunicích, které jsou nejen lépe dostupné, ale je tam hlavně potřebný komplement. návrh na uzavření toho zz byl jeden z mála rozumných návrhů julínkova předchůdce drátha (ten se k tomu t.č. nějak nehlásí..)

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné