Úrazovost ve stavebnictví je ve srovnání s celostátní dvojnásobná

Počet pracovních úrazů na sto zaměstnanců ve stavebnictví je téměř dvojnásobný ve srovnání s celostátním průměrem ve všech odvětvích. Zatímco ve stavebnictví loni připadalo na sto pracovníků 3,5 pracovního úrazu…

PRAHA – v Česku to bylo v průměru 1,8 úrazu. Počet pracovních úrazů se však snižuje. Loni jejich počet klesl v porovnání s rokem 2002 o devět procent jak v celostátním průměru, tak i ve stavebnictví.

Vyplývá to z údajů, které v pátek poskytl Český úřad bezpečnosti práce (ČÚBP). Čtvrtina všech loňských smrtelných úrazů při práci se podle nich stala ve stavebnictví, kde zemřelo 51 pracovníků. V roce 2001 to bylo 50 lidí, o rok později 46. V loňském roce vzrostl objem stavební výroby, uvedl v této souvislosti předseda ČÚBP Jaromír Elbel.

Nejčastěji příčinou úmrtí při práci ve stavebnictví byl pád z výšky nebo pohyb materiálu, což odpovídá stavu v Evropské unii. Na rozdíl od ostatních zemí unie ale v Česku zemřelo víc dělníků ve výkopech zavalených zeminou.

V roce 2003 bylo ve stavebnictví registrováno 5871 pracovních úrazů, o rok dříve jich bylo 6430, v roce 2001 bylo zaznamenáno 6809 a v roce 2000 ČÚBP evidoval 7450 úrazů. V počtu úrazů na sto zaměstnanců byla loni horší situace pouze v zemědělství a lesním hospodářství, kde na sto zaměstnanců připadlo 4,6 úrazu. Ve stavebnictví byly v roce 2000 na sto zaměstnanců hlášeny čtyři pracovní úrazy, v roce 2001 jich bylo 3,8 a v roce 2002 bylo hlášeno na sto pracovníků 3,6 úrazu.

Objem práce ve stavebnictví a tím i počty úrazů v průběhu roku ovlivňuje počasí. Loni se nejvíce úrazů na stavbách přihodilo v červnu, v září a v říjnu. Nejméně se jich stalo v prosinci, v únoru a v lednu.

Elbel uvedl, že ČÚBP ve spolupráci s Dánskem připravuje v ČR kampaň zaměřenou na zvýšení bezpečnosti práce ve stavebnictví. Kampaň zaměřená na toto odvětví v Evropě trvá již dva roky. V Česku bude příští týden zahájena její informační část. Od října budou pracovníci inspektorátů práce postupně navštěvovat jednotlivé stavební firmy.

ČÚBP evidoval v ČR v roce 2003 celkem 83.019 pracovních úrazů, o rok dříve jich bylo 90.867. Úmrtí bylo hlášeno loni 199 a předloni 206.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!