Úředníci zaspali, lidé za to mají zaplatit

Pokud projde navrhovaný zákon, od prvního května nebude v lékárnách žádný lék bez doplatku. Daň z přidané hodnoty se totiž zvýší i na lécích, jenže vyhláška, která má úhrady pojišťoven s novou výší daně vyrovnat, má vejít v platnost až v červenci. Do té doby budou lidé za léky platit víc…

Českokrumlovsko – „Postihne to staré a hodně nemocné lidi, ale hlavně zdravotní pojišťovny,“ upozornil včera velešínský lékárník Pavel Pleva.

Léky by pro pacienty měly být podle Pavla Plevy dražší zhruba o tři až pět procent. Podobný názor má i hornoplánská lékárnice Ivana Zrnečková. „Odhaduji, že léky nebudou dražší o více než pět procent,“ řekla a dodala, že záleží na tom, kolik budou hradit pojišťovny.

„Myslím si, že důchodci to budou schopni platit, i když jim u toho nebude lehko. Jenže zdravotní pojišťovny jsou již nyní v občasné platební neschopnosti a bude jim to odčerpávat další finanční prostředky. Obávám se, že budou tlačit na lékaře, aby předepisovali méně léků, což se zase projeví na kvalitě zdravotní péče,“ varuje Pavel Pleva.

Ministryně navrhuje, aby lékárníci prodávali za dosavadní ceny a nárůst uhradili sami. „Když to slyším, vidím v barvě rudé růže sociální demokracie. Vždy, když stát přijde s něčím novým, chce, aby to za něj uhradili podnikatelé. Přitom mu utíkají desítky miliard,“ zlobí se Pavel Pleva.

„Podle mne to nepřipadá v úvahu,“ reagovala Ivana Zrnečková na slova ministryně. „Bylo by to pro nás na pokraji existence,“ vysvětlila. „Musíme přece platit své pracovníky, nájem, světlo, teplo . . .“ doplnil Pavel Pleva. „Česká lékárenská komora na zvýšení DPH upozorňuje už půl roku a úředníci měli pořád dost času,“ uzavřel.

JAN LAŠTOVIČKA, Českokrumlovské listy

Ohodnoťte tento článek!