Úroveň nemocnice určuje i knihovna

Úroveň nemocnice se pozná podle kvalitní knihovny. Právě v ní se nejdříve projevuje nedostatek peněz a klesající úroveň celého zařízení. Při včerejším slavnostním zprovoznění lékařské knihovny Masarykovy nemocnice v bukovském areálu to včera uvedla její vedoucí Zuzana Vojáčková. „O tuto nemocnici mít starost…

Ústí nad Labem – Úroveň nemocnice se pozná podle kvalitní knihovny. Právě v ní se nejdříve projevuje nedostatek peněz a klesající úroveň celého zařízení. Při včerejším slavnostním zprovoznění lékařské knihovny Masarykovy nemocnice (MN) v bukovském areálu to včera uvedla její vedoucí Zuzana Vojáčková.

„O tuto nemocnici mít starost v této souvislosti tedy nemusíme,“ doplnila. Tisíce knižních svazků a časopisů, včetně Internetu a dalších technických novinek, jsou zájemcům k dispozici 24 hodin denně.

Samotná knihovna MN přitom letos slaví již 45 let existence. „Profesionální knihovnice tehdy posbírala hlavně německý fond po jednotlivých odděleních a začala knihy odborně zpracovávat. Dnes se můžeme pochlubit kvalitní českou a angloamerickou zdravotnickou literaturou,“ uvedla Mgr. Vojáčková. Lékařská veřejnost může v nabídce knih listovat i s pomocí uzavřeného elektronického okruhu v MN, stejně jako sledovat satelitní přenosy odborných programů, či využívat reprografické a další služby. Díky skeneru mají zdravotníci také možnost získat požadovaný článek z knihovny na e-mailovou adresu.

Knihovna byla do července umístěna ve starém areálu Pasteurova MN. Využívat ji mohou nejen zdravotníci nemocnice, ale další lékaři či zdravotní sestry. Navíc spolupracuje s knihovnami v dalších okresech Ústeckého kraje.

„Vybavena je nadstandardně, ať už jde o techniku či kvalitu a aktuálnost publikací. Její provoz ročně stojí asi 1,5 miliónu korun, přibližně třetinu z této částky získáváme jako dotaci z ministerstva zdravotnictví,“ doplnil ředitel MN Jiří Madar.

TOMÁŠ PRCHAL, Ústecký deník, 11.9.2001

Ohodnoťte tento článek!