ÚS o poplatcích ve zdravotnictví do konce roku nerozhodne

Titulní obrázek

Ústavní soud (ÚS) nestihne do konce roku rozhodnout o stížnosti ČSSD na reformu veřejných financí. Předseda ÚS Pavel Rychetský to řekl v rozhovoru pro rádio Frekvence 1. Je tedy už jisté, že lidé budou muset od 1. ledna začít platit poplatky u lékaře…

jež jsou součástí reformy. Rychetský dále uvedl, že nesouhlasí s výzvou k neplacení těchto poplatků, kterou adresovali české veřejnosti někteří umělci a politici.

Podle Rychetského začne soud stížnost ČSSD projednávat příští týden. „Jak dlouho bude to jednání trvat, to se dá těžko odhadnout,“ prohlásil soudce. Upozornil, že reforma veřejných financí má více než 100 stran a mění se jí přesně 50 různých zákonů. „Představa, že se to dá vyřídit za týden nebo za dva, je zcela naivní,“ řekl Rychetský.

Několik desítek politiků, umělců a akademiků ve středu vyzvalo občany, aby až do rozhodnutí ÚS o reformě neplatili poplatky u lékaře. Podle Rychetského ale není možné nerespektovat zákon, dokud ÚS nerozhodne o jeho zrušení. Výzvu k neplacení poplatků proto Rychetský neschvaluje a osobně u lékaře platit bude. Dodal, že signatáři výzvy z řad poslanců, kteří v ordinaci od 1. ledna odmítnou zaplatit, poruší slib, jejž složili na první schůzi sněmovny či Senátu. Poslanci a senátoři totiž slibují, že budou zachovávat Ústavu ČR a její zákony.

Stížnost na reformu veřejných financí podali poslanci sociální demokracie už 22. října. ÚS ale stížnost nejprve musel poslat tomu, proti komu směřovala – tedy sněmovně a Senátu. Obě instituce pak měly 30 dní na vyjádření. Podle Rychetského došla jejich stanoviska soudu teprve tento nebo minulý týden.

Ohodnoťte tento článek!